phpList 2.11.X - en to fa translation catalogue (1181 entries)

en: Sorry, this page can only be used by super admins
fa: متاسفانه، تنها مدیران ارشد میتوانند این صفحه را به کاربرند

en: Blacklisted by
fa: فهرست سیاه بر اساس

en: All done, %d emails processed, %d emails marked unconfirmed, %d emails blacklisted<br/>
fa: انجام شد. d% ایمیل ها ارسال شد، d% ایمیل ها تایید نشده، d% ایمیل ها در فهرست سیاه هستند. <br/>

en: Paste the emails to mark unconfirmed in this box, and click continue
fa: ایمیلهایی را که میخواهید به عنوان تایید نشده علامت بخورند در این کادر بچسبانید و ادامه را کلیک کنید

en: Continue
fa: ادامه

en: This page can only be called from the commandline
fa: این برگه را تنها از خط فرمان میتوان باز نمود

en: Bounce processing error
fa: خطای پردازش برگشتی

en: Bounce Processing info
fa: اطلاعات پردازش برگشتی

en: system message bounced, user marked unconfirmed
fa: پیام سیستم برگشت خورد، کاربر نشان عدم تایید گرفت

en: Bounced system message
fa: پیام سیستم برگشت شد

en: User marked unconfirmed
fa: کاربر نشان عدم تایید گرفت

en: View Bounce
fa: دیدن برگشت

en: system message bounced, but unknown user
fa: پیام سیستم برگشت شده، اما کاربر نامعلوم است

en: Cannot create POP3 connection to
fa: نمیتوانم اتصال POP3 بسازم

en: Cannot open mailbox file
fa: نمیتوان پرونده صندوق پستی را بازکنم

en: bounces to fetch from the mailbox
fa: دریافت برگشتی ها از صندوق پستی

en: Please do not interrupt this process
fa: لطفا این پردازش را متوقف نکنید

en: bounces to process
fa: برگشت پردازش میشود

en: Processing first
fa: پردازش نخستین

en: bounces
fa: برگشتی دارند

en: processing first
fa: پردازش نخستین

en: Running in test mode, not deleting messages from mailbox
fa: اجرا در حالت آزمایشی، پیامها از صندوق پستی حذف نمیشوند

en: Processed messages will be deleted from mailbox
fa: پیامهای پردازش شده از صندوق پستی حذف میشوند

en: Deleting message
fa: حذف پیام

en: Closing mailbox, and purging messages
fa: بستن صندوق پستی و پاکسازی پیامها

en: IMAP is not included in your PHP installation, cannot continue
fa: IMAP در  PHP فعال نشده، ادامه امکان پذیر نیست

en: Check out
fa: بررسی

en: Bounce mechanism not properly configured
fa: مکانیزم برگشت به درستی پیکربندی نشده

en: bounce_protocol not supported
fa: bounce_protocol پشتیبانی نشده

en: Processing bounces based on active bounce rules
fa: پردازش برگشتی ها بر پایه قانونهای برگشت فعال

en: Process Killed by other process
fa: پردازش توسط پردازش دیگری متوقف شد

en: bounce rule
fa: قانون برگشت

en: Auto Blacklisted
fa: به صورت خودکار وارد لیست سیاه شد

en: User auto blacklisted for
fa: دلیل ورود خودکار کاربر به لیست سیاه

en: Auto Unsubscribed
fa: لغو اشتراک خودکار

en: User auto unsubscribed for
fa: کاربر به دلیل

en: bounces processed by advanced processing
fa: برگشتیها توسط پردازش پیشرفته پردازش شدند

en: bounces were not matched by advanced processing rules
fa: برگشتی با قانونهای پردازش پیشرفته همخوانی نداشتند

en: Identifying consecutive bounces
fa: شناسایی برگشتی های پیاپی

en: Nothing to do
fa: کاری برای انجام نیست

en: Report:
fa: گزارش:

en: Report of advanced bounce processing:
fa: گزارش پردازی برگشتی پیشرفته:

en: Below are users who have been marked unconfirmed. The in () is the number of consecutive bounces.
fa: در زیر کاربران تایید نشده علامت خورده اند. در() تعداد جهش های متوالی نمایش داده شده

en: The temporary directory for uploading (%s) is not writable, so import will fail
fa: دایرکتوری موقف تعیین شده برای بارگذاری (s%) قابل نوشتن نیست

en: Import cleared
fa: ورود پاک شد

en: Reset Import session
fa: ریست کردن جلسه ورود

en: Invalid security token, please reload the page and try again
fa: صفحه را مجددا فراخوانی کنید

en: File is either too large or does not exist.
fa: فایل یا بسیار بزرگ است یا وجود ندارد.

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
fa: فایلی اختصاص داده نشده. ممکن است فایل مشخص شده بسیار بزرگ باشد

en: File too big, please split it up into smaller ones
fa: فایل خیلی بزرگ است، لطفا به چند فایل کوچکتر بخش کنید

en: Please choose whether to sign up immediately or to send a notification
fa: لطفا انتخاب کنید که ثبت نام فوری انجام شود یا یک اعلامیه فرستاده شود

en: Cannot read %s. file is not readable !
fa: نمیتوانم %s را بخوانم. فایل خواندنی نیست!

en: Something went wrong while uploading the file. Empty file received. Maybe the file is too big, or you have no permissions to read it.
fa: هنگام بارگذاری فایل مشکلی پیش آمد. فایل دریافتی تهی است. شاید فایل خیلی بزرگ است، یا شاید مجوزهای لازم برای خواندش را ندارید.

en: Reading emails from file ...
fa: در حال خواندن نشانی های ایمیل از فایل ...

en: ok, %d lines
fa: ok, %d خط

en: Create new one
fa: افزودن جدید

en: Skip Column
fa: رد ستون

en: Import Attributes
fa: ورود ویژگیها

en: select
fa: انتخاب

en: Please identify the target of the following unknown columns
fa: لطفا هدف ستونهای ناشناس زیر را مشخص کنید

en: Summary
fa: خلاصه

en: maps to
fa: مربوط به

en: Create new Attribute
fa: افزودن ویژگی جدید

en: none
fa: هیچ

en: %d lines will be imported
fa: %d خط وارد خواهد شد

en: Confirm Import
fa: تایید ورود

en: Test Output
fa: خروجی آزمایشی

en: Record has no email
fa: رکورد ایمیلی ندارد

en: Invalid Email
fa: ایمیل نامعتبر

en: clear value
fa: پاک کردن مقدار

en: New Attribute
fa: ویژگی جدید

en: Skip value
fa: رد مقدار

en: Test output<br/>If the output looks ok, click %s to submit for real
fa: خروجی آزمایشی<br/>اگر خروجی به نظرتان درست می آید، %s را کلیک کنید که واقعا انجام شود

en: Import some more emails
fa: ورود تعدادی ایمیل دیگر

en: Adding users to list
fa: افزودن کاربرها به فهرست

en: Select the lists to add the emails to
fa: فهرستها را برای افزودن ایمیلها به آنها انتخاب کنید

en: No lists available
fa: فهرستی موجود نیست

en: Add a list
fa: افزودن یک فهرست

en: Select the groups to add the users to
fa: گروه هایی را انتخاب کنید تا کاربرها به آنها افزوده شوند

en: automatically added
fa: به طور خودکار افزوده شد

en: The file you upload will need to have the attributes of the records on    the first line.     Make sure that the email column is called "email" and not something like "e-mail" or     "Email Address".     Case is not important.          If you have a column called "Foreign Key", this will be used for synchronisation between an     external database and the phpList database. The foreignkey will take precedence when matching     an existing subscriber. This will slow down the import process. If you use this, it is allowed to have     records without email, but an "Invalid Email" will be created instead. You can then do     a search on "invalid email" to find those records. Maximum size of a foreign key is 100.          Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
fa: فایلی که بارگذاری کرده اید باید در خط اول ویژگی ستون ها را داشته باشد

en: File containing emails
fa: فایل حاوی ایمیلها

en: phpList will not process files larger than %dMB
fa: برنامه فایل های بزرگتر از %dMB را نمیپذیرد

en: Field Delimiter
fa: جداساز فیلد

en: default is TAB
fa: تب پیشفرض

en: Record Delimiter
fa: جداساز رکورد

en: default is line break
fa: شکست خط پیشفرض است

en: If you check "Test Output", you will get the list of parsed emails on screen, and the database will not be filled with the information. This is useful to find out whether the format of your file is correct. It will only show the first 50 records.
fa: اگر گزینه "بررسی خروجی" را علامت زده باشید، شما فهرستی از ایمیل مشاهده میکنید و اطلاعات در بانک اطلاعاتی ذخیره نمیشوند. این گزینه زمانی کاربرد دارد که بخواهید خروجی فایل خود را کنترل کنید.

en: Test output
fa: خروجی آزمایشی

en: If you check "Show Warnings", you will get warnings for invalid records. Warnings will only be shown if you check "Test Output". They will be ignored when actually importing.
fa: اگر گزینه "نمایش هشدار" را علامت زده باشید، هشدارهایی برای رکوردهای نامعتبر دریافت میکنید

en: Show Warnings
fa: نمایش هشدارها

en: If you check "Omit Invalid", invalid records will not be added. Invalid records are records without an email. Any other attributes will be added automatically, ie if the country of a record is not found, it will be added to the list of countries.
fa: اگر گزینه "نادیده گرفتن موارد نامعتبر" را علامت زده باشید،رکوردهای نامعتبر افزوده نمیشوند

en: Omit Invalid
fa: نادیده گرفتن موارد نامعتبر

en: Assign Invalid will be used to create an email for subscribers with an invalid email address. You can use values between [ and ] to make up a value for the email. For example if your import file contains a column "First Name" and one called "Last Name", you can use "[first name] [last name]" to construct a new value for the email for this subscriber containing their first name and last name. The value [number] can be used to insert the sequence number for importing.
fa: مقادیر نامعتبر برای ایمیل آدرس مشترک. شما میتوانید مقادیر نسبت داده شده به مشترک در آدرس ایمیل را در بین دو علامت [و] قرار دهید.

en: Assign Invalid
fa: اختصاص نامعتبر

en: If you check "Overwrite Existing", information about a subscriber in the database will be replaced by the imported information. Subscribers are matched by email or foreign key.
fa: اگر گزینه "جایگزینی موارد موجود" را علامت زدید، اطلاعات ورودی جدید مشترک در بانک اطلاعاتی با اطلاعات قبلی جایگزین میشوند

en: Overwrite Existing
fa: بازنویسی را علامت بزنید

en: If you check "Retain Old Email", a conflict of two emails being the same will keep the old one and add "duplicate" to the new one. If you don&quot;t check it, the old one will get "duplicate" and the new one will take precedence.
fa: اگر گزینه "نگهداری نشانی سابق کاربر" را علامت زده باشید،دو ایمیل ذخیره میشوند

en: Retain Old User Email
fa: نگهداری نشانی سابق کاربر

en: If you choose "send notification email" the subscribers you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
fa: اگر گزینه "ارسال ایمیل هشدار" را علامت زده باشید مشترکین جدید ایمیلی برای تایید اشتراک خود دریافت میکنند

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email
fa: فرستادن&nbsp;ایمیل&nbsp;تایید

en: Make confirmed immediately
fa: ایجاد تایید فوری

en: If you are going to send notification to users, you may want to add a little delay between messages
fa: در ارسال میل هشدار به کاربران، میتوانید بین پیغام ها فاصله زمانی کمی داشته باشید.

en: Notification throttle
fa: گلوگاه هشدار

en: (default is nothing, will send as fast as it can)
fa: (به صورت پیشفرض چیزی نیست، که سریع ترارسال میشود)

en: Import
fa: ورود

en: You only have privileges to view this page, not change any of the information
fa: شما تنها اجازه دیدن این برگه را دارید، نه تغییر اطلاعات

en: Delete will remove subscriber from the list
fa: حذف باعث از بین رفتن مشترک از لیست میشود

en: Delete will remove subscriber from the system
fa: حذف باعث ازبین رفتن مشترک از سیستم میشود

en: Error adding subscriber, please check that the subscriber exists
fa: خطا در هنگام افزودن مشترک، لطفا مشترکین موجود را بررسی کنید

en: Uploaded avatar file too big
fa: اندازه فایل آواتار بارگذاری شده زیاد است

en: Subscriber added to list %s
fa: مشترک افزوده شده به فهرست %s

en: No data changed
fa: داده کاربرها تغییری نکرد

en: Changes saved
fa: تغییرات ذخیره شدند

en: Deleting
fa: در حال حذف

en: Done
fa: انجام شد

en: Subscriber removed from group
fa: مشترک از گروه حذف شد

en: No such subscriber
fa: بدون مشترک

en: No Lists
fa: هیچ فهرستی

en: History
fa: تاریخچه

en: delete
fa: حذف

en: Add a new subscriber
fa: افزودن مشترک جدید

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: رد

en: Save Changes
fa: دخیره تغییرات

en: Subscriber is blacklisted. No emails will be sent to this email address.
fa: مشترک در لیست سیاه است. ایمیلی به آدرس آن فرستاده نمیشود

en: Mailinglist membership
fa: عضویت در فهرست پستی

en: Group Membership
fa: عضویت گروهی

en: Please select the groups this subscriber is a member of
fa: لطفا گروه هایی که این مشترک عضو آنهاست را انتخاب کنید

en: Save changes
fa: ذخیره کردن تغییرات

en: Details
fa: جزییات

en: Lists
fa: فهرست ها

en: Groups
fa: گروه ها

en: no such User
fa: چنین کاربری نیست

en: you only have privileges to view this page, not change any of the information
fa: شما تنها اجازه دارید این برگه را ببینید و نمیتوانید هیچ یک از اطلاعات آنرا تغییر دهید

en: user
fa: کاربر

en: Bounces
fa: برگشتیها

en: view
fa: دید

en: msg
fa: پیام

en: time
fa: زمان

en: Messages
fa: پیامها

en: messages sent to this user
fa: پیام برای این کاربر فرستاده شده

en: clicks
fa: کلیکها

en: sent
fa: ارسال

en: viewed
fa: دیده شده

en: responsetime
fa: زمان پاسخگویی

en: bounce
fa: برگشت

en: average
fa: میانگین

en: Campaigns
fa: پیامها

en: Subscription
fa: اشتراک

en: value
fa: مقدار

en: remove
fa: حذف

en: Subscription History
fa: تاریخچه اشتراک

en: no details found
fa: جزئیاتی نیست

en: date
fa: تاریخ

en: summary
fa: خلاصه

en: detail
fa: جزئیات

en: info
fa: اطلاعات

en: Delete will delete user and all listmemberships
fa: حذف شامل حذف کاربر وهمه عضویتهایش در فهرست ها میشود

en: Your privileges for this page are insufficient
fa: مجوزهای شما برای این برگه کافی نیستند

en: Delete will delete user from the list
fa: حذف باعث حذف کاربر از این فهرست میشود

en: deleting
fa: در حال حذف

en: Sorry, only super users can delete users
fa: متاسفیم،تنها کاربران اصلی میتوانند کاربری را حذف کنند

en: User added
fa: کاربر افزوده شد

en: %s users in total
fa: s% مجموع کاربران

en: Users marked <span class="highlight">red</span> are unconfirmed
fa: کاربرانی که علامت <span class="highlight">قرمز</span> دارند تایید نشده هستند

en: Show only unconfirmed users
fa: تنها کاربرهای تایید نشده را نمایش بده

en: Show only blacklisted users
fa: تنها کاربرهایی که در لیست سیاه هستند را نمایش بده

en: Sort by
fa: ترتیب بر پایه

en: desc
fa: شرح

en: asc
fa: صعودی

en: Go
fa: برو

en: Listing user %d to %d
fa: نمایش کاربر %d تا %d

en: Subscribers
fa: کاربر ها

en: Find a user
fa: جستجوی کاربر

en: Email
fa: ایمیل

en: Foreign Key
fa: کلید خارجی

en: reset
fa: تنظیم مجدد

en: Find subscribers
fa: یافتن مشترکین

en: Download all users as CSV file
fa: دریافت همه کاربرها به صورت یک پرونده CSV

en: Add a User
fa: افزودن یک کاربر

en: users
fa: کاربرها

en: lists
fa: فهرستها

en: msgs
fa: پیام

en: bncs
fa: برگشت

en: no results
fa: بدون نتیجه

en: No users apply
fa: شامل کاربری نمیشود

en: Email is a system attribute
fa: ایمیل یک ویژگی سیستمی است

en: Cannot delete attribute, it is being used by the following forms:
fa: نمیتوان ویژگی را حذف کرد، زیرا در فرم های زیر استفاده شده است

en: cannot merge just one attribute
fa: نمیتوان تنها یک ویژگی را ادغام کرد

en: Can only merge attributes of the same type
fa: آیا میتوان تنها ویژگی هایی از یک دست را ادغام کرد

en: Sorry, merging of checkbox groups is not implemented yet
fa: متاسفانه ادغام گروه های علامت گذاری شده هنوز اجرا نشده است

en: Warning, changing types of attributes can take a long time
fa: هشدار، تغییر نوع ویژگی ها زمان زیادی میبرد

en: Load data from
fa: بارگذاری اطلاعات از

en: predefined defaults
fa: از پیش تعیین شده

en: Existing attributes
fa: ویژگی های موجود

en: No Attributes have been defined yet
fa: هنوز هیچ ویژگی تعریف نشده است

en: Attribute
fa: ویژگی

en: used in
fa: مورد استفاده در

en: forms
fa: فرمها

en: Tag
fa: برچسب

en: Name
fa: نام

en: Type
fa: نوع:

en: authoritative list
fa: فهرست معتبر

en: edit values
fa: ویرایش مقادیر

en: Default Value
fa: مقدار پیش فرض

en: Order of Listing
fa: ترتیب نمایش

en: Is this attribute required ?
fa: آیا این ویژگی لازم است؟

en: Add new Attribute
fa: افزودن ویژگی جدید

en: Is this attribute required?
fa: این ویژگی مورد نیاز است؟

en: sort by %s
fa: مرتب شده با S%

en: Previous
fa: قبلی

en: Back
fa: بازگشت

en: Next
fa: بعدی

en: Close this box
fa: بستن این جعبه

en: Hide
fa: پنهان

en: open
fa: باز کردن

en: close
fa: بستن

en: Choose a list
fa: یک لیست انتخاب کنید

en: list
fa: فهرست

en: # bounced
fa: # اضافی

en: None found
fa: یافت نشد

en: Select another list
fa: فهرست دیگری انتخاب کنید

en: Bounces on
fa: پرش به

en: email
fa: ایمیل

en: # bounces
fa: # اضافی ها

en: import is not available
fa: واردات موجود نیست

en: The temporary directory for uploading is not writable, so import will fail
fa: دایرکتوری موقت برای دریافت فایل نوشتنی نیست، بنابراین ورود انجام نخواهد شد

en: No file was specified. Maybe the file is too big?
fa: فایلی مشخص نشده است. آیا ممکن است حجم فایل زیاد باشد؟

en: Cannot read file. It is not readable !
fa: نمیتوانم فایل را بخوانم. خواندنی نیست!

en: Test output:
fa: خروجی آزمایشی:

en: There should only be ONE email per line.
fa: در هر خط تنها یک ایمیل باید باشد.

en: If the output looks ok, go
fa: اگر خروجی درست به نظر میرسد،

en: back
fa: برگرد

en:  to resubmit for real
fa:  تغییرات را به صورت واقعی اعمال کن

en: adding_users
fa: افزودن کاربرها به فهرست

en: The file you upload will need to contain the emails you want to add to these lists. Anything after the email will be added as attribute "Info" of the Subscriber. You can specify the rest of the attributes of these subscribers below. Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
fa: فایل بارگذاری شده توسط شما باید شامل ایمیل هایی که میخواهد به فهرست ها اضافه شود باشد. هرچیز که بعد از ایمیل نوشته شود به ویژگی "مشخصات" کاربر اضافه میشود که قابل ویرایش است. هشدار: فایل بارگذاری شده باید متن ساده باشد نمیتوانید از فایل هایی مانند word استفاده کنید.

en: File containing emails:
fa: فایل شامل ایمیلهای:

en: Send Notification email
fa: ارسال ایمیل هشدار

en: import
fa: ورود

en: File is either to large or does not exist.
fa: فایل یا بسیار بزرگ است یا وجود ندارد.

en: No file was specified.
fa: فایلی مشخص نشده است.

en: Some characters that are not valid have been found. These might be delimiters. Please check the file and select the right delimiter. Character found:
fa: تعدادی کاراکتر نامعتبر پیدا شد. شاید جداساز باشند. لطفا فایل را بررسی کنید و جداسازهای درست را انتخاب کنید. کاراکترهای پیدا شده:

en: Name cannot be empty
fa: نام نباید تهی باشد

en: Name is not unique enough
fa: نام به اندازه کافی یکتا نیست

en: Cannot find the email in the header
fa: ایمیل در سربرگ پیدا نشد

en: Cannot find the password in the header
fa: گذرواژه در سربرگ پیدا نشد

en: Cannot find the loginname in the header
fa: نام ورود به سیستم در سربرگ پیدا نشد

en: Record has more values than header indicated, this may cause trouble
fa: رکورد مقدارهای بیشتری از آنچه در سربرگ تعریف شده دارد، این شاید ایجاد اشکال کند

en: password
fa: کلمه عبور

en: login
fa: ورود به سیستم

en: Empty loginname, using email:
fa: نام ورود به سیستم تهی، به کارگیری ایمیل:

en: Value
fa: مقدار

en: added to attribute
fa: به ویژگی افزوده شد

en: List for
fa: فهرست برای

en: succesfully imported to the database and added to the system.
fa: با موفقیت به پایگاه داده وارد شد و به سیستم افزوده شد.

en:    The file you upload will need to contain the administrators you want to add to the system. The columns need to have the following headers: email, loginname, password. Any other columns will be added as admin attributes.  Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
fa: فایلی که بارگذاری میکنید باید شامل مدیرانی که میخواهید به سیستم اضافه کنید باشد. ستونها باید سرستونهای زیر را داشته باشند: <b>email</b>, <b>loginname</b>, <b>password</b>. هر ستون دیگری به عنوان ویژگی برای مدیر افزوده میشود. <b>هشدار</b>: فایل باید متن ساده باشد. فایلهای دودویی مانند فایلهای Word بارگذاری نکنید.

en: Check this box to create a list for each administrator, named after their loginname
fa: برای ایجاد فهرست به ازای هر مدیر و نامگذاری آن با نام ورودی آن مدیر این گزینه را انتخاب کنید

en: View Statistics
fa: مشاهده آمار

en: Do Import
fa: وارد کن

en: Import of existing subscriber
fa: ورود کاربران موجود

en: Import of new subscriber
fa: ورود کاربران جدید

en: List subscriptions:
fa: اشتراکهای فهرست:

en: Was subscribed to:
fa: قبلا مشترک:

en: Is now subscribed to:
fa: اکنون مشترک:

en: Not subscribed to any lists
fa: مشترک هیچ فهرستی نیست

en: Import by
fa: ورود توسط

en: new email was
fa: ایمیل جدید

en: new emails were
fa: ایمیلهای جدید

en: email was
fa: ایمیل قبلی

en: emails were
fa: ایمیلهای قبلی

en: All the emails already exist in the database.
fa: همه ایمیلها از پیش در پایگاه داده بودند.

en: succesfully imported to the database and added to
fa: با موفقیت به پایگاه داده وارد شد و افزوده شد به

en: subscribed to the
fa: مشترک

en: Network error updating language, please try again later
fa: خطا شبکه در ارتقا زبان

en: duplicate
fa: تکرار

en: Duplicate Email
fa: ایمیل تکراری

en:  user imported as
fa: کاربر ورودی

en: All the emails already exist in the database and are member of the lists
fa: همه ایمیلها از پیش در پایگاه داده وجود دارند و اعضای فهرستها هستند

en: %s emails succesfully imported to the database and added to %d lists.
fa: %s ایمیل به پایگاه داده وارد شد و به %d فهرست اضافه شد

en: %d emails subscribed to the lists
fa: %d ایمیل مشترک فهرست ها شدند

en: %s emails already existed in the database
fa: %s ایمیل از پیش در پایگاه داده وجود دارد

en: %d Invalid Emails found.
fa: %d ایمیل نامعتبر پیدا شد.

en: These records were added, but the email has been made up from
fa: این رکوردها اضافه شند، اما ایمیل ایجاد شد از

en: These records were deleted. Check your source and reimport the data. Duplicates will be identified.
fa: این رکوردها حذف شدند. منبعتان را بررسی کنید و داده ها را دوباره وارد کنید. تکراریها شناسایی خواهند شد.

en: phplist Import Results
fa: نتایج ورودی phplist

en: invalid request
fa: درخواست نامعتبر

en: Editing
fa: در حال ویرایش

en: save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: unknown
fa: ناشناخته

en: requeue
fa: صف مجدد

en: Requeue
fa: بازصف

en: still to process
fa: پردازش نشده

en: Unknown
fa: ناشناس

en: limit reached
fa: محدود

en: next batch of %s in %s
fa: دسته بعدی از s% در s%

en: Stalled
fa: متوقف شده

en: Processing
fa: پردازش

en: ETA
fa: زمان تخمینی

en: msgs/hr
fa: پیام/ساعت

en: You are trying to send a remote URL, but PEAR::HTTP_Request is not available, so this will fail
fa: شما سعی در ارسال یک آدرس URL خارجی دارید، اما PEAR::HTTP_Request وجود ندارد.

en: The following restrictions have been set by your ISP:
fa: محدودیتهای زیر توسط میزبان شما تعیین شده اند:

en: Running in safe mode
fa: اجرا در حالت امن

en: Script stage
fa: مرحله اسکریپت

en: Finished, Nothing to do
fa: پایان، کاری برای انجام نیست

en: messages sent in
fa: پیام فرستاده شد در

en: seconds
fa: ثانیه

en: %d emails unconfirmed (not sent)
fa: %d ایمیل تایید نشده (ارسال نشد)

en: Warning: script never reached stage 5
fa: هشدار: اسکریپت به مرحله 5 نرسید

en: This may be caused by a too slow or too busy server
fa: شاید به خاطر کندی شدید یا شلوغی بیش از اندازه سرور باشد

en: Less than batch size were sent, so reloading imminently
fa: تعداد فرستاده شده ها کمتر از اندازه دسته است، بنابراین فوراً دوباره بارگذاری میشود

en: Waiting for %d seconds before reloading
fa: پیش از بارگذاری دوباره، %d صبر میکنم

en: Finished, All done
fa: پایان، همه انجام شد

en: Script finished, but not all messages have been sent yet.
fa: اسکریپت پایان یافت ولی هنوز همه پیامها فرستاده نشدند.

en: Finished this run
fa: این اجرا پایان یافت

en: (test)
fa: (آزمایشی)

en: Would have sent
fa: فرستاده شده

en: to
fa: تا

en: Started
fa: آغاز شده

en: Time now
fa: همین لحظه

en: Processing has been suspended by your ISP, please try again later
fa: پردازش توسط میزبان شما متوقف شده است، لطفا بعداً دوباره سعی کنی

en: In safe mode, batches are set to a maximum of 100
fa: در حالت امن، تنظیم دسته ها به بیشینه 100 تایی

en: Sent in last run
fa: در آخرین اجرا فرستاده شد

en: Skipped in last run
fa: در آخرین اجرا رد شد

en: Processing has started,
fa: پردازش آغاز شد،

en: message(s) to process.
fa: پیام (های) در انتظار پردازش

en: Please leave this window open. You have batch processing enabled, so it will reload several times to send the messages. Reports will be sent by email to
fa: لطفا این پنجره را باز بگذارید. شما پردازش دسته ای را فعال کرده اید، بنابراین این پنجره چند بار بارگذاری مجدد میشود تا پیامها را بفرستد. گزارش کار ایمیل میشود به

en: Your webserver is running in safe_mode. Please keep this window open. It may reload several times to make sure all messages are sent.
fa: سرور وب شما در حالت "safe_mode" است. لطفا این پنجره را باز نگه دارید. ممکن است چند بار بارگذاری شود تا اطمینان حاصل شود که همه پیامها فرستاده شده اند.

en: Reports will be sent by email to
fa: گزارشها ایمیل میشوند به

en: Campaign started
fa: پیام ها آغاز شدند

en: phplist has started sending the campaign with subject %s
fa: ارسال پیام با عنوان s% توسط phplist آغاز شد

en: to view the progress of this campaign, go to http://%s
fa: برای مشاهده پردازش پیام به آدرس http://%s بروید

en: Processing message
fa: پردازش پیام

en: Looking for users
fa: جستجوی کاربرها

en: users apply for attributes, now checking lists
fa: کاربرها برای ویژگی اعما ل شده اند، اکنون بررسی فهرستها

en: No users apply for attributes
fa: کاربری برای ویژگیها اعمال نکرده است

en: looking for users who can be excluded from this mailing
fa: جستجوی کاربرهایی که میتوان از این صف پردازش کنار گذاشته شوند.

en: Warning, finding the subscribers to send out to takes a long time, consider changing to commandline sending
fa: هشدار،یافتن مشترکین ارسال کننده زمان زیادی طول کشید

en: Found them
fa: پیدا شد

en: to process
fa: برای پردازش

en: No users to process for this batch
fa: کاربری برای پردازش در این دسته وجود ندارد

en: Processing batch of
fa: پردازش دسته ای از

en: batch limit reached
fa: بیشینه تعداد دسته

en: queue processing time has exceeded max processing time
fa: زمان ماندن در صف پردازش از بیشترین زمان پردازش بیشتر است

en: Campaign sending timed out, is past date to process until
fa: زمان ارسال پیام پایان یافت

en: Message I was working on has disappeared
fa: پیامی که بر رویش کار میکردم ناپدید شده است

en: Sending of this message has been suspended
fa: فرستادن این پیام متوقف شده است

en: There have been more than 10 attempts to send to %s that have been blocked for domain throttling.
fa: تا کنون بیش از 10 بار سعی شده است تا برای %s فرستاده شود ولی به دلیل وجود گلوگاه دامنه بسته شده است.

en: Introducing extra delay to decrease throttle failures
fa: افزودن تاخیر اضافی برای کاهش اشکال گلوگاهی

en: %s is currently over throttle limit of %d per %d seconds
fa: هم اکنون %s بیشتر از حد گلوگاهی %d بر %d ثانیه است

en: Sending
fa: در حال فرستادن

en: It took
fa: فرستادن این پیام

en: seconds to send
fa: ثانیه طول کشید

en: Failed sending to
fa: فرستادن ناموفق بود برای

en: waiting for %.1f seconds to meet target of %s seconds per message
fa:  %.1f ثانیه برای دیدن هر پیام در s% ثانیه

en: not sending to
fa: عدم ارسال برای

en: Unconfirmed user
fa: کاربر تایید نشده

en: Not sending to
fa: فرستاده نمیشود برای

en: already sent
fa: قبلا فرستاده شده

en: Hmmm, No users found to send to
fa: کاربری پیدا نشد تا برایش فرستاده شود

en: to view the results of this campaign, go to http://%s
fa: برای مشاهده نتایج پیام به آدرس http://%s بروید

en: to send this message
fa: طول کشید

en: Error fetching URL
fa: خطا در جذب URL

en: Check your "remoteurl_append" setting.
fa: بررسی تنظیمات "remoteurl_append"

en: URL is valid
fa: URL معتبر است

en: Updating the regular expression of this rule caused an Sql conflict<br/>This is probably because there is already a rule like that. Do you want to delete this rule instead?
fa: ممکن است قانونی مشابه وجود داشته باشد،آیا میخواهید این قانون را حذف کنید؟

en: back to list of bounce rules
fa: بازگشت به فهرست قانونهای برگشت

en: Regular Expression
fa: عبارت رگولار

en: Created By
fa: ساخته

en: Action
fa: عملکرد

en: Status
fa: وضعیت

en: Select Status
fa: وضعیت را انتخاب کنید

en: Memo for this rule
fa: یادداشت برای این قانون

en: related bounces
fa: برگشتیهای وابسته

en: no related bounces found
fa: برگشتی وابسته ای یافت نشد

en: and more, %d in total
fa: و بیشتر، جمعاُ %d تا

en: sendingtextonlyto
fa: ارسال متن تنها به

en: The default system template already exists
fa: قالب پیشفرض سیستم موجود است

en: Go back to templates
fa: برگشت به قالب ها

en: The default system template has been added as template with ID
fa: قالب پیشفرض با شناسه اضافه شد

en: Edit template
fa: ویرایش قالب

en: Never
fa: هرگز

en: Last updated
fa: آخرین به روزرسانی

en: Last modified
fa: آخرین ویرایش شده

en: choose
fa: انتخاب

en: Your database version
fa: مشاهده نسخه بانک اطلاعاتی

en: Your database is already the correct version, there is no need to upgrade
fa: بانک اطلاعاتی شما به روز است

en: Please wait, upgrading your database, do not interrupt
fa: لطفا صبر کنید، درحال ارتقای بانک اطلاعاتی، وقفه ایجاد نکنید

en: Upgrading the database to use UTF-8, please wait
fa: برای ارتقای بانک اطلاعاتی از  UTF-8 استفاده کنید

en: Upgrading table
fa: ارتقا جدول

en: Upgrading column
fa: ارتقا ستون

en: upgrade to UTF-8, done
fa: ارتقا به  UTF-8 ، انجام شد

en: Success
fa: موفق

en: The clicktracking system has changed
fa: سیستم رهگیری با کلیک تغییر یافت

en: You have %s entries in the old statistics table
fa: شما s% از کل جدول آمار قبلی را دارید

en: Convert Old data to new
fa: تبدیل اطلاعات قدیمی به جدید

en: Upgrade successful
fa: ارتقا موفق

en: Upgrade failed
fa: ارتقا ناموفق

en: Upgrade
fa: ارتقا

en: Please choose one of the import methods below
fa: لطفا یکی از روش های ورود زیر را انتخاب کنید

en: copy and paste list of emails
fa: کپی و چسباندن فهرست ایمیل ها

en: import by uploading a file with emails
fa: ورود با بارگذاری یک فایل با ایمیل ها

en: import by uploading a CSV file with emails and additional data
fa: ورود از طریق بارگذاری یک فایل CSV با ایمیل و اطلاعات اضافه

en: Sunday
fa: یک شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه شنبه

en: Wednesday
fa: چهار شنبه

en: Thursday
fa: پنج شنبه

en: Friday
fa: آدینه

en: Saturday
fa: شنبه

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: That rule exists already
fa: این قانون وجود دارد

en: Number of %s rules: %d
fa: تعداد قانونهای %s : %d

en: active
fa: فعال

en: candidate
fa: کاندید

en: Bounce Regular Expressions
fa: عبارتهای رگولار برگشتی

en: No Rules found
fa: قانونی یافت نشد

en: rule
fa: قانون

en: match
fa: سازگار

en: expression
fa: عبارت

en: action
fa: عملکرد

en: #bncs
fa: #برگ

en: tag
fa: تگ

en: order
fa: ترتیب

en: del
fa: حذف

en: with tagged rules:
fa: با قانونهای تگ شده:

en: make active
fa: فعال سازی

en: make inactive
fa: غیرفعال سازی

en: add a new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Add new Rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Process Next %d
fa: پردازش %d تای بعدی

en: No match
fa: سازگاری پیدا نشد

en: bounces did not match any current active rule
fa: برگشتی ها با هیچ کدام از قانون های فعال سازگاری نداشتند

en: bounce matched current active rules
fa: برگشتی سازگار با قانونهای فعال بود

en: Go there
fa: برو

en: Initialise Database
fa: راه انداز اولیه پایگاه داده

en: Verify Settings
fa: تایید تنظیمات

en: Add some subscribers
fa: افزودن تعدادی مشترک

en: Congratulations, phpList is set up, you are ready to start mailing
fa: تبریک، تنظیمات برنامه به پایان رسید، شما میتوانید ارسال ایمیل را آغاز کنید.

en: Start a message campaign
fa: شروع یک عملیات پیام

en: configuration steps
fa: مراحل تنظیمات

en: Overview
fa: بررسی اجمالی

en: View Clicks by URL
fa: دیدن کلیک برای URL

en: View Clicks by Message
fa: دیدن کلیک برای پیام

en: View Opens by Message
fa: دیدن بازشدن پیام

en: Domain Statistics
fa: آمار دامنه

en: To avoid overloading the system, this will convert 10000 records at a time
fa: برای جلوگیری از اضافه بار، این سیستم 10000 مورد را در یک زمان تبدیل میکند

en: Admin Authentication initialisation failure
fa: عملیات شناسایی مدیر شکست خورد

en: invalid login from %s, tried logging in as %s
fa: ورود نامعتبر از %s، سعی برای ورود با نام %s

en: login ip invalid from %s for %s (was %s)
fa: IP ورود نامعتبر از s% برای s%

en: Your IP address has changed. For security reasons, please login again
fa: آدرس IP شما تغییر کرده برای امنیت مجددا وارد شوید

en: invalidated login from %s for %s (error %s)
fa: ورود ناموفق از s% برای s%

en: goodbye
fa: بدرود

en: good morning
fa: صبح بخیر

en: good afternoon
fa: بعد از ظهر بخیر

en: good evening
fa: عصر بخیر

en: Continue Configuration
fa: ادامه تنظیمات

en: Running in testmode, no emails will be sent. Check your config file.
fa: اجرا در مد آزمایشی، ایمیلی فرستاده نخواهد شد. پرونده پیکربندی را بررسی کنید.

en: You are trying to use RSS, but XML is not included in your PHP
fa: شما میخواهید از RSS استفاده کنید اما در PHP فایل XML وجود ندارد

en: open_basedir restrictions are in effect, which may be the cause of the next warning
fa: محدودیت open_basedir اتفاق افتاد که باعث هشدار بعدی نیز خواهد شد

en: The attachment repository does not exist or is not writable
fa: منبع فایل ضمیمه موجود نبوده یا قابل ویرایش نیست

en: You are trying to use PDF support without having FPDF loaded
fa: شما میخواهید بدون بارگذاری FPDF از فایل PDF استفاده کنید

en: The pageroot in your config does not match the current locationCheck your config file.
fa: مسیر صفحه اصلی در نرم افزار با مسیر فعلی در تنظیمات همخوانی ندارد

en: Access Denied
fa: امکان دسترسی وجود ندارد

en: Sorry this page was not found in the plugin
fa: متاسفانه این صفحه در پلاگین یافت نمیشود

en: Sorry, not implemented yet
fa: متاسفانه هنوز اجرا نشده است

en: Download as CSV file
fa: دریافت به صورت فایل CSV

en: Top 50 domains with more than 5 emails
fa: 50 دامنه نخست از دامنه هایی که بیشتر از 5 نشانی ایمیل دارند

en: confirmed
fa: تایید شده

en: perc
fa: دقیقه

en: unconfirmed
fa: تایید نشده

en: num
fa: شماره

en: Process Next Batch
fa: پردازش دسته بعدی

en: Hmm, duplicate entry,
fa: مورد تکراری,

en: new rules found
fa: قانون های جدیدی پیدا شدند

en: bounces not matched
fa: برگشتی ها سازگاری نداشتند

en: bounces matched to existing rules
fa: برگشتی ها با قانون های موجود سازگاری داشتند

en: Name cannot be empty:
fa: نام نباید خالی باشد:

en: Existing attributes:
fa: ویژگیهای موجود:<p>

en: Attribute:
fa: ویژگی:

en: Delete
fa: حذف

en: Name:
fa: نام:

en: Default Value:
fa: مقدار پیشفرض:

en: Order of Listing:
fa: ترتیب نمایش:

en: Is this attribute required?:
fa: آیا این ویژگی لازم است؟

en: Add a new Attribute:
fa: افزودن ویژگی جدید:

en: Statistics
fa: آمار

en: Send Campaign
fa: ارسال عملیات

en: Warning: You indicated the content was not HTML, but there were  some HTML  tags in it. This  may  cause  errors
fa: هشدار: محتوای متن شما شامل HTML نیست، اما در آن   تعدادی کد HTML  و تگ های مختلف   وجود دارد.که احتمال خطا در آن وجود دارد

en: Mime Type is longer than 255 characters, this is trouble
fa: Mime Type نباید بیشتر از 255 کاراکتر باشد

en: Uploaded file not properly received, empty file
fa: فایل بارگذاری شده به درستی دریافت نشد،فایل خالی است

en: Campaign added
fa: عملیات افزوده شده

en: Campaign queued
fa: عملیات صف شده

en: processqueue
fa: صف پردازش

en: view progress
fa: مشاهده عملکرد

en: Sorry, you used invalid characters in the Subject field.
fa: متاسفانه در بخش عنوان از کاراکتر نامعتبر استفاده کرده اید

en: Sorry, you used invalid characters in the From field.
fa: متاسفانه در فیلد فرستنده از کاراکتر نامعتبر استفاده کرده اید

en: Please enter a from line.
fa: لطفا بخش فرستنده را پر کنید

en: Please enter a message
fa: لطفا پیام خود را وارد کنید

en: Please enter a subject
fa: لطفا یک عنوان وارد کنید

en: Error: you can use an attribute in one rule only
fa: خطا : از این ویژگی تنها در یک گروه میتوانید استفاده کنید

en: Please select the list(s) to send the campaign to
fa: لطفا فهرست(ها) را برای ارسال عملیات انتخاب کنید

en: No target email addresses listed for testing.
fa: آدرسی برای ایمیل آزمایشی پیدا نشد

en: Sent test mail to
fa: ارسال ایمیل آزمایشی به

en: failed
fa: ناموفق

en: success
fa: انجام شد

en: Email address not found to send test message.
fa: ایمیل آدرسی برای ارسال پیام آزمایشی پیدا نشد

en: add
fa: افزودن

en: Removed Attachment
fa: ضمایم حذف شده

en: Content
fa: محتوا

en: Text
fa:  متن

en: Forward
fa: فوروارد

en: Format
fa: قالب

en: Attach
fa: پیوست

en: Scheduling
fa: زمانبندی

en: Finish
fa: پایان

en: What is prepare a message
fa: چه پیامی آماده دارید

en: Subject
fa: موضوع

en: From Line
fa: از خط

en: Send a Webpage
fa: ارسال یک تارنمای وب

en: Compose Message
fa: ارسال پیام

en: Send a Webpage - URL
fa: ارسال آدرس یک تارنمای وب - URL

en: Dates and times are relative to the Server Time
fa: تاریخ و زمان بر اساس تنظیمات سرور اعمال میشود

en: Current Server Time is
fa: ساعت سرور شما در حال حاضر

en: Embargoed Until
fa: تحریم تا

en: Stop sending after
fa: توقف ارسال پس از

en: Repeat campaign every
fa: تکرار هر عملیات

en: no repetition
fa: بدون تکرار

en: hour
fa: ساعت

en: day
fa: روز

en: week
fa: هفته

en: fortnight
fa: هر دو هفته یکبار

en: four weeks
fa: چهار هفته

en: Repeat Until
fa: تکرار کردن

en: Requeue every
fa: هر درخواست

en: do not requeue
fa: بدون صف

en: Requeue Until
fa: به ترتیب تا

en: Send as
fa: ارسال با

en: text
fa: متن

en: Use Template
fa: استفاده از قالب

en: select one
fa: یکی را انتخاب کنید

en: Plain text version of message
fa: نسخه متن ساده پیام

en: generate from HTML
fa: تولید شده از HTML

en: Footer
fa: پاورقی

en: forwardfooter
fa: ارسال پاورقی

en: Add attachments to your campaign
fa: افزودن ضمایم به عملیات

en: The upload has the following limits set by the server
fa: محدودیت های بارگذاری از طرف سرور تعیین میشود

en: Maximum size of total data being sent to the server
fa: بیشترین اندازه اطلاعات به سرور ارسال میشود

en: Maximum size of each individual file
fa: بیشترین حجم هر فایل شخصی

en: Current Attachments
fa: ضمایم فعلی

en: filename
fa: نام فایل

en: size
fa: اندازه

en: file
fa: فایل

en: delchecked
fa: حذف علامت زده

en: New Attachment
fa: ضمیمه جدید

en: Add (and save)
fa: افزودن (و ذخیره)

en: or
fa: یا

en: Path to file on server
fa: مسیر فایل در سرور

en: Description of attachment
fa: توضیحات ضمیمه

en: Send Test
fa: ارسال آزمایشی

en:  to email address(es)
fa:   به ایمیل آدرس(ها)

en: (comma separate addresses - all must be existing subscribers)
fa: (آدرس ها با کاما جدا میشوند - که همگی باید دارای اشتراک باشند)

en: email to alert when sending of this message starts
fa: ایمیل برای گزارش آغاز ارسال این پیام

en: separate multiple with a comma
fa: ایمیلها را با کاما از هم جدا کنید

en: email to alert when sending of this message has finished
fa: ایمیل برای ارسال اعلامیه پایان ارسال این پیام

en: Estimated size of HTML email
fa: برآورد اندازه ایمیل HTML

en: Estimated size of text email
fa: برآورد اندازه ایمیل متنی

en: Estimated size of mailout
fa: برآورد اندازه ایمیل خروجی

en: About %d users to receive HTML and %s users to receive text version of email
fa: تقریبا d% کاربران ایمیل HTML و تعداد s% کاربران ایمیل متنی دریافت کردند

en: subject missing
fa: بدون عنوان

en: message content missing
fa: بدون متن پیام

en: From missing
fa: بدون فرستنده

en: destination lists missing
fa: بدون فهرست گیرنده

en: Some required information is missing. The send button will be enabled when this is resolved.
fa: برخی اطلاعات وارد نشده است دکمه ارسال پس از رفع این مشکل فعال میشود

en: You do not have access to this page
fa: شما به این صفحه دسترسی ندارید

en: There are currently no messages to view
fa: در حال حاضر پیامی برای مشاهده وجود ندارد

en: Campaigns in the last year
fa: عملیات در سال پیش

en: views
fa: مشاهدات

en: rate
fa: امتیاز

en: Comparison to other admins
fa: مقایسه با دیگر مدیران

en: Bounced
fa: برگشتی

en: Available URLs
fa: URL های موجود

en: last clicked
fa: آخرین کلیک شده ها

en: Select URL to view
fa: URL را برای دیدن انتخاب کنید

en: There are currently no statistics available
fa: در حال حاضر آماری موجود نیست

en: URL Click Statistics
fa: آمار کلیک URL

en: Click Details for a URL
fa: جزئیات کلیک برای یک URL

en: firstclick
fa: کلیک نخست

en: latestclick
fa: کلیک آخر

en: view users
fa: دیدن کاربرها

en: click rate
fa: امتیاز کلیک

en: total
fa: جمع

en: Please enter your email address.
fa: آدرس ایمیل خود را وارد کنید

en: The initial <i>login name</i> will be
fa: <i>نام کاربری</i> خواهد بود

en: Please enter the password you want to use for this account.
fa: لطفا کلمه عبور را وارد کنید

en: minimum of 8 characters.
fa: حداقل 8 کاراکتر

en: Creating tables
fa: ساختن جدولها

en: Initialising table
fa: آماده سازی جدول

en: Table already exists
fa: جدول از پیش وجود دارد

en: ok
fa: تایید

en: List for testing.
fa: فهرست آزمایشی.

en: Tell us about it
fa: درباره اش به ما بگویید

en: Please make sure to read the file README.security that can be found in the zip file.
fa: لطفا حتما فایل README.security را بخوانید. این فایل را میتوانید در فایل زیپ شده بیابید.

en: Please make sure to
fa: لطفا مطمئن شوید که

en: subscribe to the announcements list
fa: در فهرست اعلانات عضو شده اید

en: to make sure you are updated when new versions come out. Sometimes security bugs are found which make it important to upgrade. Traffic on the list is very low.
fa: تا از انتشار ویرایشهای جدید مطلع شوید. گاهی مشکلات امنیتی پیدا میشوند که ارتقا را با اهمیت میسازد. پیامهای اندکی بر روی این فهرست فرستاده میشوند.

en: Continue with
fa: ادامه با

en: phpList Setup
fa: تنظیمات برنامه

en: Maybe you want to
fa: شاید میخواهید

en: instead?
fa: به جای؟

en: Force Initialisation
fa: آماده سازی اجباری

en: (will erase all data!)
fa: (تمام اطلاعات حذف میشوند)

en: Failed
fa: ناموفق

en: Your database is out of date, please make sure to upgrade
fa: پایگاه داده شما از رده خارج است، لطفا ارتقا دهید

en: Your version
fa: ویرایش شما

en: phplist version
fa: ویرایش <a href="http://www.phplist.com">phplist</a>

en: Database has not been initialised
fa: پایگاه داده راه اندازی اولیه نشده

en: go to
fa: برو به

en: to continue
fa: برای ادامه

en: The new version may have fixed security issues,<br/>so it is recommended to upgrade as soon as possible
fa: ویرایش جدید ممکن است شامل رفع اشکال موارد امنیتی باشد،<br/>بنابراین پیشنهاد میشود هر چه زودتر ارتقا دهید

en: Latest version
fa: آخرین ویرایش

en: View what has changed
fa: تغییرات را ببینید

en: Download
fa: دریافت

en: Continue the Configuration process of phpList
fa: ادامه تنظیمات اجرای برنامه

en: Send a campaign
fa: ارسال عملیات

en: Start or continue a campaign
fa: شروع یا ادامه یک عملیات

en: Manage Campaigns
fa: مدیریت عملیات

en: View current campaigns
fa: مشاهده عملیات فعلی

en: Manage Subscribers
fa: مدیریت مشترکین

en: Search, edit and add Subscribers
fa: جستجو، ویرایش و افزودن مشترکین

en: View statistics
fa: مشاهده آمار

en: Main
fa: اصلی

en: Manage Lists
fa: مدیریت فهرست ها

en: View, edit and add lists, that your subscribers can sign up to
fa: مشاهده،ویرایش و افزودن فهرست هایی که مشترکین میتوانند در آن ثبت نام کنند

en: List all Users
fa: نمایش همه کاربرها

en: Import Users
fa: ورود کاربرها

en: export
fa: صادر کردن کاربرها

en: Export Users
fa: صدور کاربرها

en: reconcileusers
fa: همگون سازی کاربرها

en: Reconcile the User Database
fa: همگون سازی بانک اطلاعاتی کاربر

en: List and user functions
fa: عملکردهای فهرست و کاربر

en: configure
fa: پیکربندی

en: Configure
fa: پیکربندی

en: attributes
fa: ویژگیها

en: Configure Attributes
fa: پیکربندی ویژگیها

en: Control values for
fa: بررسی مقدارها برای

en: spage
fa: برگه‌های اشتراک

en: Configure Subscribe Pages
fa: تنظیم صفحات مشترک

en: Configuration Functions
fa: توابع تنظیمات

en: admins
fa: مدیران

en: Add, edit and remove Administrators
fa: افزودن، ویرایش و حذف مدیران

en: adminattributes
fa: ویژگیهای مدیران

en: Configure Attributes for administrators
fa: تنظیمات ویژگی ها برای مدیران

en: Administrator Functions
fa: توابع مدیران

en: send
fa: ارسال

en: Send a Message
fa: ارسال یک پیام

en: preparesend
fa: آماده سازی برای ارسال

en: Prepare a Message
fa: آماده سازی یک پیام

en: sendprepared
fa: آماده سازی ارسال

en: Send a Prepared Message
fa: ارسال یک پیام آماده

en: templates
fa: قالب ها

en: Configure Templates
fa: تنظیم قالب ها

en: messages
fa: پیام ها

en: List all Messages
fa: نمایش همه پیامها

en: Process the Message Queue
fa: عملیات صف پیام

en: warning
fa: هشدار

en: You have set TEST in config.php to 1, so it will only show what would be sent
fa: شما مقدار TEST را در config.php برابر 1 قرار داده اید، بنابراین چیزهایی که باید فرستاده شوند نمایش داده میشود و واقعاُ فرستاده نمیشوند

en: processbounces
fa: پردازش برگشتیها

en: Process Bounces
fa: پردازش برگشتی ها

en: View Bounces
fa: دیدن برگشتی ها

en: Message Functions
fa: توابع پیام

en: Plugins
fa: افزونه ها

en: setup
fa: نصب

en: Setup
fa: نصب

en: upgrade
fa: به روزرسانی

en: dbcheck
fa: بررسی پایگاه‌داده

en: Check Database structure
fa: بررسی ساختار پایگاه داده

en: eventlog
fa: گزارش رویدادها

en: View the eventlog
fa: دیدن گزارش رویدادها

en: admin
fa: مدیر

en: Change your details (e.g. password)
fa: تغییر جزییات (مثال : کلمه عبور)

en: System Functions
fa: عملکردهای سیستمی

en: cannot be empty
fa: نباید خالی باشد

en: edit
fa: ویرایش

en: No such record
fa: بدون سابقه

en: Back to the list of bounces
fa: بازگشت به فهرست اضافات

en: Not Found
fa: یافت نشد

en: Added %s to bouncecount for subscriber %s
fa: s% اضافه شده به bouncecount برای مشترک s%

en: Made subscriber %s unconfirmed
fa: تایید s% کاربران

en: Made subscriber %d to receive text
fa: ساختن مشترک d% برای دریافت متن

en: Deleted subscriber %d
fa: حذف کاربر d%

en: Deleting bounce %d ..
fa: حذف برگشتی d%

en: ..Done, loading next bounce..
fa: ..انجام شد، در حال بارگذاری اضافه بعدی..

en: This bounce no longer exists in the database.
fa: این اضافه در بانک اطلاعاتی موجود نیست

en: For subscriber with email
fa: برای مشترکین با آدرس ایمیل

en: Increase bouncecount with
fa: افزودن تعداد اضافات با

en: (use negative numbers to decrease)
fa: (برای کم کردن از اعداد منفی استفاده کنید)

en: Mark subscriber as unconfirmed
fa: نشانه گذاری مشترکین به عنوان پذیرفته نشده

en: (so you can resend the request for confirmation)
fa: (شما برای تایید میتوانید درخواست خود را مجدد ارسال کنید)

en: Set subscriber to receive text instead of HTML
fa: تنظیم مشترک برای دریافت متن به جای HTML

en: Delete subscriber
fa: حذف مشترک

en: Delete this bounce and go to the next
fa: حذف این اضافه و رفتن به بعدی

en: Do the above
fa: انجام موارد فوق

en: Create New Rule based on this bounce
fa: ایجاد قانون جدید بر پایه این برگشتی

en: Possible Actions:
fa: عملیات ممکن:

en: ID
fa: شناسه

en: Date
fa: تاریخ

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Header
fa: سربرگ

en: Body
fa: پیکره

en: Test email not set
fa: آزمایش ایمیل تنظیم نشده است

en: Sending HTML version to
fa: ارسال نسخه HTML به

en: OK
fa: تایید

en: Sending Text version to
fa: ارسال نسخه متن به

en: Note: Links in emails will not work, because this is a test message, which is deleted after sending
fa: لینک ها در متن ایمیل فعال نیستند

en: Check your INBOX to see if all worked ok
fa: درستی کارکرد جعبه ورودی خود را کنترل کنید

en: Developers
fa: توسعه دهندگان

en: Contributors
fa: کسانی که همکاری کردند

en: Design
fa: طراحی

en: Documentation
fa: مستندها

en: Translations
fa: ترجمه ها

en: The developers wish to thank the many contributors to this system, who have helped out with bug reports, suggestions, donations, feature requests, sponsoring, translations and many other contributions.
fa: توسعه دهندگان مایلند از همه کسانی که با گزارش اشکالات، پیشنهادها، کمکهای مالی، درخواست قابلیتهای جدید، پشتیبانی، ترجمه و دیگر موارد به این سیستم یاری رسانده‌اند سپاسگزاری کنند.

en: Portions of the system include
fa: بخشهایی از سیستم شامل

en: All done, %d emails processed<br/>%d emails blacklisted<br/>%d emails deleted<br/>%d emails not found
fa: انجام شد، d% ایمیل ها ارسال شد<br/> و d% ایمیل های فهرست سیاه<br/> وd% ایمیل حذف شده <br/> وd% ایمیل یافت نشده

en: Mass remove email addresses
fa: حذف دسته ای ایمیل آدرس ها

en: Check to also add the emails to the blacklist
fa: کنترل افزودن این ایمیل ها به فهرست سیاه

en: Paste the emails to remove in this box, and click continue
fa: ایمیل هایی که نیاز به حذف دارند در این قسمت بنویسید و ادامه را بزنید

en: List of Administrators
fa: فهرست مدیران

en: No Access
fa: بدون دسترسی

en: Failed, you cannot delete yourself
fa: خطا، شما نمیتوانید حساب کاربری خود را حذف کنید

en: Edit Administrator
fa: ویرایش مدیر

en: Add a new Administrator
fa: افزودن مدیر جدید

en: Password
fa: گذرواژه

en: hidden
fa: مخفی

en: Update it?
fa: به روزرسانی ؟

en: Remind it?
fa: به خاطر بسپارم؟

en: Login Name
fa: نام کاربری

en: You do not have enough priviliges to view this page
fa: شما برای دیدن این برگه مجوزهای لازم را ندارید

en: Add a user
fa: افزودن یک کاربر

en: Add
fa: افزودن

en: Members of
fa: عضوی از

en: edit list details
fa: ویرایش جزییات فهرست

en: Download subscribers
fa: دانلود مشترکین

en: Import Subscribers to this list
fa: ورود مشترکین به این فهرست

en: subscribers were moved to
fa: مشترکین منتقل شدند به

en: subscribers were copied to
fa: مشترکین کپی شدند به

en: subscribers were deleted from this list
fa: مشترکین از این فهرست حذف شدند

en: Users found, click add to add this user
fa: کاربرها پیدا شدند، افزودن را کلیک کنید تا این کاربر افزوده شود

en: No user found with that email
fa: کاربری با آن ایمیل پیدا نشد

en: add user
fa: افزودن کاربر

en: Inserting user
fa: درج کاربر

en: Listing subscriber %d to %d
fa: فهرست کردن مشترکین d% تا d%

en: Listing subscriber 1 to 50
fa: مشترکین فهرست شده 1 تا 50

en: subscribers
fa: مشترکین

en: Tag all users in this page
fa: همه کاربرها در این برگه را نشانگذاری کن

en: Members
fa: اعضا

en: What to do with "Tagged" users
fa: با همه کاربران چه کنم

en: This will only process the users in this page that have the "Tag" checkbox checked
fa: این مورد تنها برای کاربرانی که گزینه "تگ" آنها علامت خورده اعمال میشود

en: from this list
fa: از این فهرست

en: Move
fa: جابجایی

en: Copy
fa: کپی

en: Nothing
fa: هیچ

en: do it
fa: انجام بده

en: Connection refused, check your host, user or password
fa: ارتباط رد شده است، هاست، نام کاربری یا کلمه عبور خود را چک کنید

en: done
fa: انجام شد

en: view bounces by list
fa: مشاهده برگشتیها به ترتیب

en: are you sure you want to delete all unidentified bounces older than 2 months
fa: آیا مطمئنید میخواهید همه برگشتیهای ناشناخته کهنه تر از 2 ماه را حذف کنید

en: delete all unidentified (&gt; 2 months old)
fa: حذف تمام نامشخص ها (2 ماه قبل;gt&)

en: are you sure you want to delete all bounces older than 2 months
fa: آیا مطمئنید که میخواهید همه برگشتیهای کهنه تر از 2 ماه را حذف کنید

en: delete all processed (&gt; 2 months old)
fa: حذف تمام پردازش شده ها (2 ماه قبل;gt&)

en: are you sure you want to delete all bounces
fa: آیا از حذف تمام برگشتی ها مطمئن هستید؟

en: Delete all
fa: حذف همه

en: System Message
fa: پیام سیستم

en: message
fa: پیام

en: Back to edit template
fa: بازگشت به ویرایش قالب

en: phplist test suite
fa: مجموعه آزمایشی برنامه

en: Test passed
fa: اتمام آزمایش

en: Test failed
fa: آزمایش شکست خورد

en: Tests available
fa: آزمایش های موجود

en: Purpose
fa: هدف

en: List Bounce Rules
fa: نمایش فانونهای برگشت

en: View Bounces per list
fa: مشاهده اضافات هر فهرست

en: Check Current Bounce Rules
fa: بررسی فانوننهای برگشت فعلی

en: You currently have no rules defined.      You can click "Generate Bounce Rules" in order to auto-generate rules from your existing bounces.      This will results in a lot of rules which you will need to review and activate.      It will however, not catch every single bounce, so it will be necessary to add new rules over      time when new bounces come in.
fa: شما هنوز قانونی تعریف نکرده اید.

en: You have already defined bounce rules in your system.      Be careful with generating new ones, because these may interfere with the ones that exist.
fa: شما از پیش قانونهای برگشت را در سیستم تعریف کرده اید.     هنگام ساختن قانونهای جدید مراقب باشید با قانونهای موجود اختلال نداشته باشد.

en: Generate Bounce Rules
fa: ساختن قانونهای برگشت

en: over treshold, user marked unconfirmed
fa: کاربران تایید نشده علامت گذاری شدند

en: Invalid security token. Please reload the page and try again.
fa: مورد امنیتی نامعتبر، مجدد صفحه را لود کنید

en: phpList Export from %s to %s (%s).csv
fa: PHPList Export from %s to %s (%s).csv

en: List Membership
fa: عضویت فهرست

en: Export subscribers on %s
fa: خارج نمودن مشترکین در s%

en: What date needs to be used:
fa: چه تاریخی برای استفاده نیاز است؟

en: Any date
fa: هرتاریخی

en: When they signed up
fa: چه زمانی ثبت نام کرده اند؟

en: When the record was changed
fa: چه زمانی مقدار تغییر یافته؟

en: Based on changelog
fa: بر اساس گزارش تغییرات

en: When they subscribed to
fa: هنگامی که مشترک شده اند

en: Date From:
fa: از تاریخ :

en: Date To:
fa: تا تاریخ :

en: Select the columns to include in the export
fa: مواردی که در خروجی میخواهید را انتخاب کنید

en: Export
fa: صدور

en: add_list
fa: افزودن یک فهرست

en: Please enter details of the remote Server
fa: لطفا جزئیات سرور دور را وارد کنید

en: Server:
fa: سرور:

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Database Name:
fa: نام پایگاه داده:

en: Table prefix:
fa: پیشوند جدول:

en: Usertable prefix:
fa: پیشوند جدول کاربر:

en: select_lists
fa: فهرستهایی را برای افزودن ایمیلها انتخاب نمایید

en: Copy lists from remote server (lists are matched by name)
fa: کپی فهرست های از سرور ریموت(فهرست ها با نام هماهنگ هستند)

en: Mark new users as HTML:
fa: کاربرهای جدید را برای HTML علامت بزن:

en: If you check "Overwrite Existing", information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
fa: اگر گزینه "بازنویسی موجود" را علامت زدید، اطلاعات کاربر در بانک اطلاعاتی با ورودی های جدید جایگزین میشوند

en: Overwrite Existing:
fa: بازنویسی:

en: continue
fa: ادامه

en: Making connection with remote database
fa: در حال ارتباط با پایگاه داده دور

en: cannot connect to remote database
fa: نمیتوانم به پایگاه داده دور متصل شوم

en: Getting data from
fa: در حال دریافت اطلاعات از

en: Remote version is
fa: ویرایش دور

en: Remote version has
fa: در ویرایش دور

en: No users to copy, is the prefix correct?
fa: کاربرها کپی نشده اند، آیا پیشوند درست است؟

en: Copying lists
fa: در حال کپی کردن فهرستها

en: exists locally
fa: در محل موجود است

en: created locally
fa: در محل ایجاد شد

en: Remote list
fa: فهرست دور

en: not created
fa: ایجاد نشد

en: Copying attributes
fa: در حال کپی کردن ویژگیها

en: Copying users
fa: در حال کپی کردن کاربرها

en: Error, no mapped attribute for
fa: خطا، ویژگی مرتبطی وجود ندارد برای

en: Error, no local list defined for
fa: خطا، فهرست محلی وجود ندارد برای

en: new users
fa: کاربرهای جدید

en: and
fa: و

en: existing users
fa: کاربرهای موجود

en: Title of this set of lists
fa: عنوان این مجموع فهرست

en: Please indicate how often you want to receive messages
fa: لطفا مشخص کنید هر چند وقت یکبار تمایل دارید پیامها را دریافت کنید

en: General Information
fa: اطلاعات عمومی

en: Title
fa: عنوان

en: default
fa: پیشفرض

en: Language file to use
fa: فایل زبان برای استفاده

en: Intro
fa: معرفی

en: Thank you page
fa: برگه سپاسگزاری

en: Text for Button
fa: متن دکمه

en: HTML Email choice
fa: انتخاب ایمیل HTML

en: Don't offer choice, default to <b>text</b>
fa: اجازه انتخاب نده، پیشفرض <b>متن</b>

en: Don't offer choice, default to <b>HTML</b>
fa: اجازه انتخاب نده، پیشفرض <b>HTML</b>

en: Offer checkbox for text
fa: گزینه متن

en: Offer checkbox for HTML
fa: گزینه HTML

en: Radio buttons, default to text
fa: تکگزین، پیشفرض متن

en: Radio buttons, default to HTML
fa: تکگزین، پیشفرض HTML

en: Display Email confirmation
fa: نمایش تایید ایمیل

en: Display email confirmation
fa: نمایش تایید ایمیل

en: Don't display email confirmation
fa: تایید ایمیل را نمایش نده

en: Message they receive when they subscribe
fa: پیامی که هنگام اشتراک دریافت میکنند

en: Message
fa: پیام

en: Message they receive when they confirm their subscription
fa: پیامی که هنگام تایید اشتراکشان دریافت میکنند

en: Select the attributes to use
fa: انتخاب ویژگیها

en: Check this box to use this attribute in the page
fa: این گزینه را انتخاب کنید تا این ویژگی را در برگه به کار برید

en: Select the lists to offer
fa: فهرستهایی را برای نمایش انتخاب کنید

en: No lists available, please create one first
fa: فهرستی وجود ندارد، لطفا ابتدا یکی ایجاد کنید

en: Owner
fa: صاحب

en: default login is
fa: نام کاربری پیشفرض

en: with password
fa: با گذرواژه

en: In order to login, you need to enable cookies in your browser
fa: برای ورود به سیستم، باید کوکیها را در مرورگرتان فعال کنید

en: Forgot password
fa: فراموشی کلمه عبور

en: Enter your email address
fa: آدرس ایمیل وارد کنید

en: Send password
fa: ارسال کلمه عبور

en: Your password was changed succesfully
fa: کلمه عبور با موفقیت تغییر یافت

en: The passwords you entered are not the same.
fa: کلمه عبور وارد شده یکسان نیستند

en: You have requested a password update
fa: شما باید کلمه عبور خود را به روزرسانی کنید

en: New password
fa: کلمه عبور جدید

en: Confirm password
fa: تایید کلمه عبور

en: Unknown token or time expired (More than 24 hrs. passed since the notification email was sent)
fa: زمان به پایان رسیده است(بیشتر از 24 ساعت از ارسال ایمیل گذشته است)

en: Choose a message
fa: یک پیام انتخاب کنید

en: subject
fa: عنوان

en: Listing %s to %s
fa: فهرست s% تا s%

en:  Total
fa: جمع

en: Add new admin
fa: افزودن مدیر جدید

en: You cannot delete yourself
fa: شما امکان حذف حساب کاربری خود را ندارید

en: Admin added
fa: مدیر افزوده شد

en: Administrators
fa: مدیران

en: found
fa: یافت شد

en: Find an admin
fa: جستجوی یک مدیر

en: Show
fa: نشان بده

en: Del
fa: حذف

en: Add a new administrator
fa: اضافه کردن یک مدیر جدید

en: Import list of admins
fa: ورود فهرست مدیران

en: name
fa: نام

en: delete bounce
fa: حذف برگشت

en: Unnamed List
fa: فهرست بدون نام

en: Hello
fa: سلام

en: You have requested a new password for phpList.
fa: شما برای برنامه یک کلمه عبور جدید درخواست کرده اید

en: To enter a new one, please visit the following link:
fa: برای وارد کردن مورد جدید، لطفا لینک مقابل را مشاهده کنید:

en: You have 24 hours left to change your password. After that, your token won't be valid.
fa: شما برای تغییر کلمه عبور 24 ساعت زمان دارید، پس از آن لینک به وجود آمده معتبر نیست

en: A password change token has been sent to the corresponding email address.
fa: درخواست تغییر کلمه عبور به آدرس ایمیل تعریف شده ارسال شد

en: Error sending password change token
fa: خطا در ارسال لینک تغییر کلمه عبور

en: very little time
fa: زمان خیلی کم

en: A process for this page is already running and it was still alive %s seconds ago
fa: یک پردازش برای این برگه در حال اجراست و از %s  ثانیه پیش اجرا شده

en: Running commandline, quitting. We'll find out what to do in the next run.
fa: در حال اجرا در خط فرمان، خروج. در اجرای بعدی وضعیت این دستور مشخص میشود

en: Sleeping for 20 seconds, aborting will quit
fa: خواب 20 ثانیه ای، توقف برای خروج

en: We have been waiting too long, I guess the other process is still going ok
fa: خیلی وقت است منتظریم، فکر میکنم پردازش قبلی هنوز به درستی کار میکند

en: Categorise lists
fa: فهرست دسته بندی ها

en: Uncategorised
fa: دسته بندی نشده

en: You seem to have quite a lot of lists, do you want to organise them in categories?
fa: به نظر میرسد تعدادی فهرست دارید آیا میخواهید آنها را دسته بندی کنید؟

en: Great idea!
fa: ایده جالب!

en: Public
fa: عمومی

en: Order
fa: ترتیب

en: Are you sure you want to delete this list?
fa: آیا از حذف این فهرست مطمئن هستید؟

en: delete this list
fa: حذف این فهرست

en: start a new campaign targetting this list
fa: آغاز یک عملیات جدید برای فهرست مورد نظر

en: No lists, use Add List to add one
fa: فهرستی وجود ندارد، برای ایجاد از گزینه افزودن استفاده کنید

en: Import emails from IMAP folders
fa: ورود ایمیلها از پوشه های IMAP

en: can't connect
fa: نمیتوانم متصل شوم

en: imap_getmailboxes failed
fa: imap_getmailboxes ناموفق بود

en: Please enter details of the IMAP account
fa: لطفا جزئیات حساب IMAP را وارد کنید

en: Server
fa: سرور

en: User
fa: کاربر

en: Select the headers fields to search
fa: فیلدهای سربرگ را برای جستجو انتخاب کنید

en: Mark new users as HTML
fa: کاربرهای جدید را برای HTML علامت بزن

en: If you check
fa: اگر شما علامت بزنید

en: information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
fa: اطلاعات کاربری که از پیش در پایگاه داده هست با اطلاعات ورودی جایگزین میشود. کاربرها با ایمیل تطبیق داده میشوند.

en: Only use complete addresses
fa:  را علامت بزنید تنها نشانیهای کامل را به کار ببر

en: addresses that do not have a real name will be ignored. Otherwise all emails will be imported.
fa: نشانیهای که نام واقعی نداشته باشند نادیده گرفته میشوند. بقیه ایمیلها وارد میشوند.

en: If you choose
fa: اگر شما

en: send notification email
fa: فرستادن ایمیل تایید را انتخاب کنید

en: the users you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
fa: کاربرانی که شما اضافه میکنید یک درخواست تایید اشتراک دریافت میکنند که باید به آن پاسخ دهند. این روش توصیه میشود، چون موجب شناسایی نشانیهای نامعتبر میشود.

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email&nbsp;
fa: فرستادن&nbsp;ایمیل&nbsp;تایید&nbsp;

en: There are two ways to add the names of the users,  either one attribute for the entire name or two attributes, one for first name and one for last name. If you use &quot;two attributes&quot;, the name will be split after the first space.
fa: برای افزودن نام کاربران  دو راه وجود دارد.یک ویژگی برای نام و یا دو ویژگی، یکی برای نام و دیگری برای نام خانوادگی.

en: Use one attribute for name
fa: یک ویژگی برای نام کامل

en: Use two attributes for the name
fa: دو ویژگی برای نام و نام خانوادگی

en: Attribute one
fa: ویژگی یک

en: Create Attribute
fa: ایجاد ویژگی

en: Attribute two
fa: ویژگی دو

en: Cannot continue
fa: نمیتوانم ادامه دهم

en: Process Selected Folders
fa: پردازش پوشه های انتخاب شده

en: Processed
fa: پردازش شد

en: folders and
fa: پوشه و

en: unique emails found
fa: ایمیلهای یکتا پیدا شد

en: All the emails already exist in the database and are members of the
fa: همه ایمیلها از پیش در پایگاه داده بودند و عضو فهرست

en: emails already existed in the database
fa: ایمیلها از پیش در پایگاه داده بودند

en: Invalid Emails found.
fa: ایمیلهای نامعتبر پیدا شد.

en: These records were added, but the email has been made up. You can find them by doing a search on
fa: این رکوردها افزوده شدند، اما ایمیلهایشان ساختگی است. برای پیدا کردنشان جستجو کنید

en: No emails found
fa: ایمیلی پیدا نشد

en: Please select a message to display
fa: لطفا پیامی را برای نمایش انتخاب کنید

en: campaign requeued
fa: درخواست عملیات

en: No such message
fa: بدون پیام

en: Edit this message
fa: ویرایش این پیام

en: Attachments for this message
fa: پیوست های این پیام

en: No attachments
fa: پیوست ندارد

en: Filename
fa: نام پرونده

en: Size
fa: اندازه

en: Mime Type
fa: نوع پرونده

en: Description
fa: شرح

en: None yet
fa: هنوز هیچ

en: Send this (same) message to (a) new list(s)
fa: ارسال این پیام به یک لیست جدید

en: List is Active
fa: فهرست فعال است

en: List is not Active
fa: فهرست فعال نیست

en: <b>Note:</b> this message has already been sent to all lists. To resend it to new users use the "Requeue" function.
fa: <b>نکته :</b> این پیام به تمام فهرست ها ارسال شده است. برای ارسال مجدد به کاربران جدید از تابع "Requeue" استفاده کنید

en: Resend
fa: ارسال مجدد

en: Existing subscribers
fa: مشترکین موجود

en: Non existing subscribers
fa: مشترکانی که موجود نیستند

en: key
fa: کلید

en: What is the type of information you want to check
fa: نوع اطلاعاتی که میخواهید بررسی کنید چیست؟

en: Paste the values to check in this box, one per line
fa: مقادیر را برای بررسی در این قسمت وارد کنید، در هر خط یک مورد

en: search subscribers
fa: جستجوی مشترکین

en: manage subscriber attributes
fa: مدیریت ویژگی های مشترک

en: edit values for attributes
fa: ویرایش مقدار ویژگی ها

en: Reconcile Subscribers
fa: یکسان سازی کاربرها

en: subscriber management functions
fa: توابع مدیریت مشترکین

en: Available Messages
fa: پیامهای موجود

en: in progress
fa: در حال اجرا

en: Entered
fa: وارد شده

en: Sent
fa: فرستاده

en: Entries
fa: ورودیها

en: firstview
fa: اولین مشاهده

en: lastview
fa: آخرین مشاهده

en: Jan
fa: ژان

en: Feb
fa: فور

en: Mar
fa: مار

en: Apr
fa: آور

en: Jun
fa: ژون

en: Jul
fa: ژوی

en: Aug
fa: اوت

en: Sep
fa: سپت

en: Oct
fa: اکت

en: Nov
fa: نوا

en: Dec
fa: دسا

en: processing
fa: در حال پردازش

en: Adding index <b>%s</b> to %s</li>
fa: افزودن شاخص <b>%s</b> به  s% </li>

en: Adding index <b>%s</b> to %s<br/>
fa: افزودن شاخص <b>%s</b> به  s% </br>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s</li>
fa: افزودن شاخص منحصر به فرد <b>%s</b> به %s</li>

en: Adding unique index <b>%s</b> to %s<br/>
fa: افزودن شاخص منحصر به فرد <b>%s</b> به %s</br>

en: Start a new campaign
fa: آغاز پیام جدید

en: draft
fa: پیش نویس

en: static
fa: ایستا

en: Requeuing
fa: در حال باز صف شدن

en: Suspending
fa: تعلیق

en: Marking as sent
fa: ارسال شده

en: Suspending all
fa: تعلیق همه

en: Marking all as sent
fa: علامت زدن همه به عنوان ارسال شده

en: Viewed
fa: دیده شده

en: Unique Views
fa: دیدهای یکتا

en: Clicks
fa: کلیک ها

en: Time to send
fa: زمان فرستادن

en: both
fa: هر دو

en: Suspend
fa: معلق

en: Edit
fa: ویرایش

en: View
fa: دید

en: Suspend All
fa: تعلیق همه

en: Mark All Sent
fa: علامت گذاری تمام ارسال ها

en: Events
fa: رویدادها

en: Are you sure you want to delete all events older than 2 months?
fa: آیا از حذف رویدادهای قدیمی تر از 2 ماه مطمئن هستید؟

en: Delete all (&gt; 2 months old)
fa: حذف همه (gt&; و 2 ماه قبل)

en: Are you sure you want to delete all events matching this filter?
fa: آیا مطمئنید میخواهید تمام اتفاقات مشخص شده را حذف کنید؟

en: No events available
fa: رویدادی پیدا نشد

en: Filter
fa: فیلتر

en: Exclude filter
fa: چشم پوشی از فیلتر

en: page
fa: برگه

en: Hint: this page also works from commandline
fa: نکته: این صفحه همچنان با خط فرمان کار میکند

en: Convert some more
fa: تبدیل بیشتر

en: 
    -------------------------------------------------------------------------------- 
        This is a notification of a possible spam attack to your phplist subscribe page.
        The data submitted has been copied below, so you can check whether this was actually the case.
        The submitted data has been converted into non-html characters, for security reasons.
        If you want to stop receiving this message, set 
        
         define("NOTIFY_SPAM",0);  
         
         in your phplist config file.  
         
         This subscriber has NOT been added to the database. 
         If there is an error, you will need to  add them manually.
    --------------------------------------------------------------------------------
fa: 
    -------------------------------------------------------------------------------- 
    This is a notification of a possible spam attack to your phplist subscribe page.
    The data submitted has been copied below, so you can check whether this was actually the case.
    The submitted data has been converted into non-html characters, for security reasons.
    If you want to stop receiving this message, set 
    
    define("NOTIFY_SPAM",0); 
    
    in your phplist config file. 
    
    This subscriber has NOT been added to the database. 
    If there is an error, you will need to add them manually.
    --------------------------------------------------------------------------------

en: Email is blacklisted, so request for confirmation has been sent.
fa: کاربر در لیست سیاه قرار دارد، درخواست تایید فرستاده شده است.

en: If user confirms subscription, they will be removed from the blacklist.
fa: اگر کاربر اشتراک را تایید کند، از لیست سیاه حذف خواهد شد.

en: Deleted
fa: حذف شد

en: subscribe pages
fa: برگه های اشتراک

en: title
fa: عنوان

en: owner
fa: صاحب

en: not active
fa: غیرفعال

en: Resending confirmation request to
fa: باز فرستادن درخواست تایید به

en: user found
fa: کاربر پیدا شد

en: no user found
fa: کاربری پیدا نشد

en: unable to find original email
fa: نمیتوانم ایمیل اصلی را پیدا کنم

en: and before
fa: و پیش از

en: Trying to merge duplicates
fa: تلاش برای یکسان سازی تکراریها

en: Don't know how to
fa: نمیدانم چطور انجام دهم

en: Cleaning some user tables of invalid entries
fa: پاکسازی جدول های کاربری از ورودیهای نامعتبر

en: entries apply
fa: درخواست نوشته

en: in the database
fa: در پایگاه داده

en: -All-
fa: -همه-

en: Mark all subscribers to receive HTML
fa: علامت گذاری تمام مشترکین برای دریافت HTML

en: Mark all subscribers to receive text
fa: علامت گذاری تمام مشترکین برای دریافت متن

en: Mark all subscribers on list %s confirmed
fa: علامت گذاری تمام مشترکین از فهرست s% به عنوان پذیرفته شده

en: Click here
fa: اینجا کلیک کنید

en: To move all subscribers who are not subscribed to any list to %s
fa: انتقال مشترکینی که در هیچ فهرستی مشترک نشده اند به s%

en: Date they signed up after
fa: تاریخ ثبت نامشان پس از

en: Date they signed up before
fa: تاریخ ثبت نامشان پیش  از

en: You cannot create a new list because you have reached maximum number of lists.
fa: شما نمیتوانید فهرست جدیدی ایجاد کنید زیرا بیشترین تعداد فهرست مجاز را ایجاد کرده اید.

en: Members of this list
fa: اعضای این فهرست

en: List name
fa: نام فهرست

en: Public list (listed on the frontend)
fa: فهرست عمومی (فهرست شده در ظاهر)

en: Order for listing
fa: ترتیب نمایش

en: Category
fa: دسته

en: choose category
fa: انتخاب دسته

en: List Description
fa: شرح فهرست

en: Save
fa: ذخیره

en: Cancel
fa: لغو

en: Do not save, and go back to the lists
fa: ذخیره نکردن، و بازگشت به فهرست ها

en: No list categories have been defined
fa: هیچ فهرست دسته بندی شده ای مشخص نشده

en: Once you have set up a few categories, come back to this page to classify your lists with your categories.
fa: ابتدا باید چند دسته بندی تعریف کنید سپس به این صفحه برگردید تا بتوانید فهرستها را در دسته بندی ها قرار دهید

en: Configure Categories
fa: تنظیم بخش ها

en: Categories saved
fa: بخش های ذخیره شده

en: All lists have already been assigned a category
fa: تمام فهرست ها به یک دسته واگذار شده اند

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: return to editing attributes
fa: بازگشت به ویرایش ویژگی ها

en: links
fa: پیوندها

en: clickrate
fa: نرخ کلیک

en: total clicks
fa: مجموع کلیک ها

en: Click Details for a Message
fa: جزئیات کلیک یک پیام

en: Sent to
fa: ارسال به

en: Click Rate
fa: امتیاز کلیک

en: Message Click Statistics
fa: آمار کلیک پیام

en: import_by
fa: وارد شده توسط

en: Imported
fa: وارد شده

en: %d lines processed
fa: d% خط پردازش شده

en: %d duplicates
fa: d% مورد تکراری

en: %d invalidated
fa: d% نامعتبر

en: Adding subscribers
fa: افزودن مشترکین

en: Please enter the emails to import, one per line, in the box below and click "Import Emails"
fa: لطفا برای ورود ایمیل ها را وارد کنید، در جعبه زیر هر ایمیل در یک خط و بعد دکمه "ورود ایمیل" را بزنید

en: Check to skip emails that are not valid
fa: بررسی توقف ارسال ایمیل های نامعتبر

en: Import emails
fa: ورود ایمیل ها

en: error
fa: خطا

en: fatalerror
fa: خطای بارز

en: Main Page
fa: صفحه اصلی

en: about
fa: درباره

en: In this section
fa: در این بخش

en: All Lists
fa: تمام فهرست ها

en: All Active Lists
fa: همه فهرستهای فعال

en: Public list
fa: فهرست عمومی

en: Private list
fa: فهرست خصوصی

en: There are no lists available
fa: فهرستی موجود نیست

en: years
fa: سال ها

en: days
fa: روزها

en: hours
fa: ساعات

en: mins
fa: دقایق

en: secs
fa: ثانیه ها

en: Listing %d to %d of %d
fa: فهرست d% تا d% از d%

en: Listing %d to %d
fa: فهرست %d تا %d

en: First Page
fa: صفحه اول

en: Last Page
fa: آخرین صفحه

en: All draft campaigns deleted
fa: تمام عملیات پیش نویس حذف شده است

en: campaigns deleted
fa: عملیات حذف شده

en: campaign deleted
fa: عملیات حذف شده

en: Campaign deleted
fa: عملیات حذف شده

en: start a new message
fa: پیام جدید را آغاز کنید

en: Choose an existing draft message to work on
fa: یک پیشنویس را برای کار انتخاب کنید

en: Draft messages
fa: پیام های پیش نویس

en: entered
fa: وارد شده

en: age
fa: سن

en: delete all
fa: حذف همه

en: Please select the lists you want to send your campaign to
fa: لطفا فهرست ایمیل هایی که میخواهید عملیات خود را به آنها بفرستید انتخاب کنید

en: Please select the lists you want to exclude from this campaign
fa: لطفا فهرست هایی از این عملیات که میخواهید اجرا شود را انتخاب کنید

en: The campaign will go to users who are a member of the lists above,     unless they are a member of one of the lists you select here.
fa: پیام برای همه کاربرهایی که عضو فهرستهای بالا هستند فرستاده میشود، مگر اینکه عضو فهرستهایی باشند که اینجا انتخاب میکنید.

en: test processing error
fa: آزمون پردازش خطا

en: test Processing info
fa: آزمون پردازش اطلاعات

en: mails in mailbox
fa: میل های درون جعبه میل

en: tests
fa: آزمون ها

en: test_protocol not supported
fa: پروتکل آزمایشی پشتیبانی نمیشود

en: Invalid Request
fa: درخواست نامعتبر

en: User Click Statistics
fa: آمار کلیک کاربر

en: User Click Details for a URL in a message
fa: جزئیات کلیک کاربر برای یک URL در یک پیام

en: User Click Details for a message
fa: جزئیات کلیک کاربر برای یک پیام

en: User Click Details for a URL
fa: جزئیات کلیک کاربر برای یک URL

en: User Click Details for a Message
fa: جزئیات کلیک کاربر برای یک پیام

en: User Click Details
fa: جزئیات کلیک کاربر

en: view user
fa: مشاهده کاربر

en: No such attribute:
fa: چنین ویژگی وجود ندارد:

en: This datatype does not have editable values
fa: مقادیراین نوع داده قابل ویرایش نیست

en: add new
fa: افزودن جدید

en: Alternatively you can replace all values with another one:
fa: به جای آن میتوانید همه مقادیر را با دیگری جایگزین کنید:

en: Replace with
fa: جایگزین با

en: * Too many to list, total dependencies:
fa: *برای فهرست زیاد است، مجموع وابسته ها:

en: * Too many errors, quitting
fa: *اشتباهات بیش از حد

en: No template have been defined
fa: الگویی پیدا نشد

en: Existing templates
fa: الگوها موجود هستند

en: Campaign Default
fa: عملیات پیشفرض

en: System
fa: سیستم

en: Add new Template
fa: افزودن الگوی جدید

en: Add default system template
fa: افزودن قالب پیشفرض سیستم

en: No such template
fa: چنین قالبی وجود ندارد

en: Images stored
fa: تصویرها ذخیره شدند

en: No images found
fa: تصویری پیدا نشد

en: Image
fa: تصویر

en: does not exist
fa: وجود ندارد

en: Not a full URL
fa: آدرس URL کامل نیست

en: No Title
fa: عنوان ندارد

en: Template does not contain the [CONTENT] placeholder
fa: قالب قسمتی برای [CONTENT] ندارد

en: Template saved
fa: قالب ذخیره شد

en: Images
fa: تصاویر

en: Below is the list of images used in your template. If an image is currently unavailable, please upload it to the database.
fa: فهرست تصویرهایی که در الگوی شما استفاده شده در زیر آمده است. لطفا تصویرهایی را که موجود نیستند را به پایگاه داده بارگذاری کنید.

en: This includes all images, also fully referenced ones, so you may choose not to upload some. If you upload images, they will be included in the campaigns that use this template.
fa: این شامل تمام تصاویر و منابع آنها میشود، بنابراین نیازی به بارگذاری مجدد ندارید.

en: Image name:
fa: نام تصویر:

en: %d times used
fa: d% دفعه استفاده شده

en: Save Images
fa: ذخیره تصویرها

en: Template does not contain local images
fa: الگو تصویر محلی ندارد

en: Some errors were found, template NOT saved!
fa: خطاهایی رخ داده اند، الگو ذخیره نشد!

en: Sending test
fa: ارسال آزمایشی

en: Sending test "Request for confirmation" to
fa: ارسال آزمایشی "درخواست تایید" به

en: Sending test "Welcome" to
fa: ارسال آزمایشی "پیام خوش آمدگویی" به

en: Sending test "Unsubscribe confirmation" to
fa: ارسال آزمایشی "تایید لغو عضویت" به

en: Error sending test messages to
fa: خطا در ارسال پیام آزمایشی به

en: List of Templates
fa: فهرست قالب ها

en: Title of this template
fa: عنوان این قالب

en: Content of the template.
fa: محتوای قالب.

en: The content should at least have <b>[CONTENT]</b> somewhere.
fa: محتوا باید حداقل <b>[CONTENT]</b> داشته باشد

en: You can upload a template file or paste the text in the box below
fa: میتوانید یک فایل قالب بارگذاری کنید یا متن را در کادر زیر بچسبانید

en: Template file.
fa: فایل قالب.

en: Check that all links have a full URL
fa: بررسی کنید که همه لینکها URL کامل داشته باشند

en: Check that all images have a full URL
fa: بررسی کنید که همه تصویرها  URL کامل داشته باشند

en: Check that all external images exist
fa: بررسی کنید که همه تصویرهای بیرونی وجود داشته باشند

en: Send test message
fa: ارسال پیام آزمایشی

en: to email addresses
fa: به آدرس های ایمیل

en: When testing the phpList forward functionality, you need to be logged in as an administrator.
fa: برای انجام این کار شما باید مدیرسایت باشید
