phpList 2.11.X - en to sv translation catalogue (687 entries)

en: Sorry, this page can only be used by super admins
sv: Tyvärr, den här sidan kan bara användas av superadministratörer

en: Paste the emails to mark unconfirmed in this box, and click continue
sv: Klistra in e-postadresserna som ska markeras som ej bekräftade i den här rutan och klicka på Fortsätt.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: This page can only be called from the commandline
sv: Den här sidan kan endast åberopas från kommandoraden

en: Bounce processing error
sv: Bearbetningsfel för avvisat utskick

en: Bounce Processing info
sv: Bearbetningsinformation för avvisade utskick

en: system message bounced, user marked unconfirmed
sv: systemutskick avvisat, medlem markerad som obekräftad

en: Bounced system message
sv: Avvisat systemutskick

en: User marked unconfirmed
sv: Medlemmen har markerats som ej bekräftad

en: View Bounce
sv: Visa utskick

en: system message bounced, but unknown user
sv: systemutskick avvisades, men okänd medlem

en: Cannot create POP3 connection to
sv: Kan inte skapa POP3-anslutning till

en: Cannot open mailbox file
sv: Kan inte öppna mailboxfil

en: bounces to fetch from the mailbox
sv: avvisade utskick att hämta från mailboxen

en: Please do not interrupt this process
sv: Vänligen avbryt inte den här processen

en: bounces to process
sv: avvisade utskick att bearbeta

en: Processing first
sv: Bearbetar de första

en: bounces
sv: avvisade utskick

en: processing first
sv: bearbetar de första

en: Running in test mode, not deleting messages from mailbox
sv: Körs i testläge, detekterar inte utskick i mailboxen

en: Processed messages will be deleted from mailbox
sv: Bearbetade utskick kommer tas bort från mailboxen

en: Deleting message
sv: Tar bort meddelande

en: Closing mailbox, and purging messages
sv: Stänger mailbox och rensar utskick

en: IMAP is not included in your PHP installation, cannot continue
sv: IMAP finns inte i din PHP-installation, kan inte fortsätta

en: Check out
sv: Kolla

en: Bounce mechanism not properly configured
sv: Avvisningsmekanismen är inte ordentligt konfigurerad

en: bounce_protocol not supported
sv: bounce_protocol stöds ej

en: Processing bounces based on active bounce rules
sv: Bearbetar avvisade utskick grundat på aktiv regel för avvisade utskick

en: Process Killed by other process
sv: Processen dödades av en annan process

en: bounce rule
sv: avvisningsregel

en: Auto Blacklisted
sv: Automatiskt svartlistad

en: User auto blacklisted for
sv: Medlemmen svartlistades automatiskt på grund av

en: Auto Unsubscribed
sv: Automatiskt avanmäld

en: User auto unsubscribed for
sv: Medlemmen avanmäldes automatiskt på grund av

en: bounces processed by advanced processing
sv: avvisade utskick bearbetade genom avancerad bearbetning

en: bounces were not matched by advanced processing rules
sv: avvisade utskick matchades inte av avancerade bearbetningsregler

en: Identifying consecutive bounces
sv: Identifierar konsekutiva avvisade utskick

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: Report:
sv: Rapport:

en: Report of advanced bounce processing:
sv: Rapport över avancerad bearbetning av avvisade utskick:

en: Import cleared
sv: Import rensad

en: Reset Import session
sv: Återställ importsession

en: File is either too large or does not exist.
sv: Filen är antingen för stor eller finns inte.

en: File too big, please split it up into smaller ones
sv: Filen är för stor. Vänligen dela upp den i flera små filer

en: Please choose whether to sign up immediately or to send a notification
sv: Vänligen välj om anmälan sker omedelbart eller om notifiering ska skickas

en: Cannot read %s. file is not readable !
sv: Kan inte läsa in %s. Filen är inte läsbar !

en: Something went wrong while uploading the file. Empty file received. Maybe the file is too big, or you have no permissions to read it.
sv: Någonting gick fel när filen laddades upp. En tom fil togs emot. Kanske är filen för stor eller så har du inte befogenhet att läsa den.

en: Reading emails from file ...
sv: Läser in e-postadresser från fil ...

en: ok, %d lines
sv: ok, %d rader

en: Create new one
sv: Skapa en ny

en: Skip Column
sv: Hoppa över kolumn

en: Import Attributes
sv: Importera attribut

en: select
sv: drop down-låda

en: Please identify the target of the following unknown columns
sv: Vänligen identifiera målet för följande okända kolumner

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: maps to
sv: länkar till

en: Create new Attribute
sv: Skapa nytt attribut

en: none
sv: ingen

en: %d lines will be imported
sv: %d rader kommer importeras

en: Confirm Import
sv: Bekräfta import

en: Test Output
sv: Testa utmatning

en: Record has no email
sv: Posten har ingen e-postadress

en: Invalid Email
sv: Ogiltig e-postadress

en: clear value
sv: rensa värde

en: New Attribute
sv: Nytt attribut

en: Skip value
sv: Hoppa över värder

en: Test output<br/>If the output looks ok, click %s to submit for real
sv: Testutmatning<br/>Om utmatningen ser ok ut, klicka på %s för att lägga till den på riktigt

en: Import some more emails
sv: Importera några fler e-postadresser

en: Adding users to list
sv: Lägger till medlem i lista

en: Select the lists to add the emails to
sv: Välj listorna som e-postadresserna ska läggas till i

en: No lists available
sv: Inga listor finns tillgängliga

en: Add a list
sv: Lägg till en lista

en: Select the groups to add the users to
sv: Välj grupperna som medlemmarna ska läggas till i

en: automatically added
sv: läggs till automatiskt

en: File containing emails
sv: Fil med e-postadresser

en: Field Delimiter
sv: Fältavgränsare

en: Record Delimiter
sv: Postavgränsare

en: Test output
sv: Testutmatning

en: Show Warnings
sv: Visa varningar

en: Omit Invalid
sv: Försumma ogiltiga

en: Assign Invalid
sv: Ogiltighetstilldelning

en: Overwrite Existing
sv: Skriv över befintliga

en: Retain Old User Email
sv: Behåll gammal medlemsepostadress

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email
sv: Sänd&nbsp;notifierings-&nbsp;meddelande

en: Make confirmed immediately
sv: Bekräfta direkt&nbsp;

en: Import
sv: Importera

en: You only have privileges to view this page, not change any of the information
sv: Du har bara privilegier att se den här sidan, inte att ändra någon information på den

en: No data changed
sv: Ingen medlemsdata förändrades

en: Changes saved
sv: Förändringar sparade

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Done
sv: Färdig

en: No Lists
sv: Inga listor

en: History
sv: Historik

en: delete
sv: ta bort

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nr

en: Save Changes
sv: Spara förändringar

en: Group Membership
sv: Gruppmedlemskap

en: no such User
sv: Ingen sådan medlem hittades

en: you only have privileges to view this page, not change any of the information
sv: Du har bara privilegier att se den här sidan, men kan inte ändra någon information på sidan

en: user
sv: Medlem:

en: Bounces
sv: avvisade utskick

en: view
sv: visa

en: msg
sv: medd

en: time
sv: tid

en: Messages
sv: Utskick

en: messages sent to this user
sv: utskick sända till den här medlemmen

en: clicks
sv: klick

en: sent
sv: sänt

en: viewed
sv: visad

en: responsetime
sv: svarstid

en: bounce
sv: avvisat utskick

en: average
sv: genomsnitt

en: Campaigns
sv: utskick

en: value
sv: värde

en: no details found
sv: Inga detaljer hittade

en: date
sv: datum

en: summary
sv: sammanfattning

en: detail
sv: detalj

en: info
sv: information

en: Delete will delete user and all listmemberships
sv: Ta bort kommer ta bort medlemmen och alla listmedlemskap

en: Your privileges for this page are insufficient
sv: Dina privilegier för den här sidan är otillräckliga

en: Delete will delete user from the list
sv: &quot;ta bort&quot; kommer ta bort medlemmen från listan

en: deleting
sv: tar bort

en: User added
sv: Medlem tillagd

en: Show only unconfirmed users
sv: Visa endast obekräftade medlemmar

en: Show only blacklisted users
sv: Visa endast svartlistade medlemmar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: desc
sv: fallande

en: asc
sv: stigande

en: Go
sv: Gå

en: Listing user %d to %d
sv: Listar medlemmar %d till %d

en: Subscribers
sv: medlemmar

en: Find a user
sv: Hitta en medlem

en: Email
sv: E-postadress

en: Foreign Key
sv: Främmande nyckel

en: reset
sv: återställ

en: Download all users as CSV file
sv: Ladda ner alla medlemmar som en CSV-fil

en: Add a User
sv: Lägg till en medlem

en: users
sv: medlemmar

en: lists
sv: listor

en: msgs
sv: utskick

en: bncs
sv: avv.utsk.

en: No users apply
sv: Inga medlemmar matchas

en: No Attributes have been defined yet
sv: Inga attribut har definierats än<br/>

en: Attribute
sv: Attribut

en: forms
sv: formulär

en: Name
sv: Inloggningsnamn

en: Type
sv: Typ:

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Order of Listing
sv: Listningsordning

en: open
sv: öppna

en: close
sv: stäng

en: list
sv: lista

en: email
sv: e-postadress

en: import is not available
sv: import är inte tillgänglig

en: The temporary directory for uploading is not writable, so import will fail
sv: Den temporära uppladdningsmappen är inte skrivbar så import kommer misslyckas

en: Cannot read file. It is not readable !
sv: Kan inte läsa fil. Den är oläsbar!

en: Test output:
sv: Testutmatning:

en: There should only be ONE email per line.
sv: Det bör bara vara EN e-postadress per rad.

en: If the output looks ok, go
sv: Om utmatningen ser ok ut, gå

en: back
sv: tillbaks

en:  to resubmit for real
sv:  för att återsända på riktigt

en: adding_users
sv: Lägger till medlemmar till listan

en: File containing emails:
sv: Fil med e-postadresser:

en: Send Notification email
sv: Sänd&nbsp;notifierings-&nbsp;meddelande&nbsp;

en: import
sv: importera

en: File is either to large or does not exist.
sv: Filen är antingen för stor eller finns inte.

en: No file was specified.
sv: Ingen fil specifierades.

en: Some characters that are not valid have been found. These might be delimiters. Please check the file and select the right delimiter. Character found:
sv: Några otillåtna tecken har hittats. De kanske är avgränsare. Vänligen kolla igenom filen och välj rätt avgränsare. Funna tecken:

en: Name cannot be empty
sv: Namn får inte lämnas tomt

en: Name is not unique enough
sv: Namnet är inte unikt nog

en: Cannot find the email in the header
sv: Kan inte hitta e-postadressen i filhuvudet

en: Cannot find the password in the header
sv: Kan inte hitta lösenordet i filhuvudet

en: Cannot find the loginname in the header
sv: Kan inte hitta inloggningsnamnet i filhuvudet

en: Record has more values than header indicated, this may cause trouble
sv: Posten har fler värden än filhuvudet indikerar. Detta kan skapa problem

en: password
sv: lösenord

en: login
sv: inloggning

en: Empty loginname, using email:
sv: Tomt inloggningsnamn, använder e-postadressen:

en: Value
sv: Värde

en: added to attribute
sv: lades till attribut

en: List for
sv: Lista över

en: succesfully imported to the database and added to the system.
sv: importerades till databasen och lades till i systemet.

en:    The file you upload will need to contain the administrators you want to add to the system. The columns need to have the following headers: email, loginname, password. Any other columns will be added as admin attributes.  Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
sv:   Filen du laddar upp måste innehålla administratörernasom du vill lägga till i systemet. Kolumnerna måste ha följande huvud: <b>email</b>, <b>loginname</b>, <b>password</b>. Alla andra kolumner kommer läggas till som administratörsattribut. <b>Varning</b>: filen måste bestå av vanlig text. Ladda inte upp binära filer som Worddokument.

en: Check this box to create a list for each administrator, named after their loginname
sv: Kryssa i den här rutan för att skapa en lista för varje administratör, namngiven efter deras inloggningsnamn

en: Do Import
sv: Importera

en: Import of existing subscriber
sv: Importera befintlig medlem

en: Import of new subscriber
sv: Importera ny medlem

en: List subscriptions:
sv: Listprenumerationer:

en: Was subscribed to:
sv: Prenumererade på:

en: Is now subscribed to:
sv: Prenumererar nu på:

en: Not subscribed to any lists
sv: Prenumererar inte på någon lista

en: Import by
sv: Importera per

en: new email was
sv: ny e-postadress blev

en: new emails were
sv: nya e-postadresser blev

en: email was
sv: e-postadress blev

en: emails were
sv: e-postadresser blev

en: All the emails already exist in the database.
sv: Alla e-postadresser finns redan i databasen.

en: succesfully imported to the database and added to
sv: importerades till databasen och lades till i

en: subscribed to the
sv: prenumererade på

en: duplicate
sv: dubblett

en: Duplicate Email
sv: Dublett-e-postadress

en:  user imported as
sv:  medlem importerad som

en: All the emails already exist in the database and are member of the lists
sv: Alla e-postadresserna finns redan i databasen och är listmedlemmar

en: %s emails succesfully imported to the database and added to %d lists.
sv: %s e-postadresser importerades till databasen och lades till i %d listor.

en: %d emails subscribed to the lists
sv: %d e-postadresser anmäldes till listorna

en: %s emails already existed in the database
sv: %s e-postadresser fanns redan i databasen

en: %d Invalid Emails found.
sv: %d ogiltiga e-postadresser hittades.

en: These records were added, but the email has been made up from
sv: Dessa poster lades till, men e-postadresserna har skapats från

en: These records were deleted. Check your source and reimport the data. Duplicates will be identified.
sv: Dessa poster togs bort. Kolla din källkod och återimportera datan. Dubbletter kommer identifieras.

en: phplist Import Results
sv: phplist-importresultat

en: Editing
sv: Redigerar

en: save changes
sv: Spara förändringar

en: unknown
sv: Okänd

en: Requeue
sv: Ställ i kö på nytt

en: still to process
sv: kvar att bearbeta

en: Unknown
sv: Okänd

en: Processing
sv: Bearbetar

en: ETA
sv: Beräknas vara färdigt

en: msgs/hr
sv: utskick/timme

en: The following restrictions have been set by your ISP:
sv: Följande begränsningar har satts upp av din Internetleverantör:

en: Running in safe mode
sv: Körs i safe mode

en: Script stage
sv: Skriptstadium

en: Finished, Nothing to do
sv: Färdig, ingenting att göra

en: messages sent in
sv: utskick sända på

en: seconds
sv: sekunder

en: Warning: script never reached stage 5
sv: Varning: skriptet nådde aldrig stadium 5

en: This may be caused by a too slow or too busy server
sv: Det här kan ha orsakats av en för långsam eller upptagen server

en: Less than batch size were sent, so reloading imminently
sv: Mindre än partistorleken sändes, så omstart sker inom kort

en: Waiting for %d seconds before reloading
sv: Väntar i %d sekunder innan omstart

en: Finished, All done
sv: Färdig. Allt klart

en: Script finished, but not all messages have been sent yet.
sv: Skriptet färdigt, men alla utskick har inte sänts än.

en: Finished this run
sv: Den här körningen har färdigställts

en: Would have sent
sv: Skulle ha sänts

en: to
sv: till

en: Started
sv: Började

en: Processing has been suspended by your ISP, please try again later
sv: Bearbetningen har avbrutits av din Internetleverantör. Vänligen försök igen senare

en: In safe mode, batches are set to a maximum of 100
sv: I safe mode sätts partistorleken till högst 100

en: Sent in last run
sv: Sändes i den sista körningen

en: Skipped in last run
sv: Hoppades över i den sista körningen

en: Processing has started,
sv: Bearbetning har börjat,

en: Please leave this window open. You have batch processing enabled, so it will reload several times to send the messages. Reports will be sent by email to
sv: Vänligen låt det här fönstret vara öppnet. Du har aktiverat partibearbetning, så det kommer uppdateras flera gånger för att sända utskicken. Rapporter kommer sändas via e-post till

en: Your webserver is running in safe_mode. Please keep this window open. It may reload several times to make sure all messages are sent.
sv: Din webbserver körs i "safe_mode". Vänligen håll detta fönster öppet. Det kan uppdateras flera gånger för att försäkra sig om att alla utskick har sänts.

en: Reports will be sent by email to
sv: Rapporter kommer sändas via e-post till

en: Processing message
sv: Bearbetar utskick

en: Looking for users
sv: Kollar efter medlemmar

en: users apply for attributes, now checking lists
sv: medlemmar uppfyller attributen, kolla nu listor

en: No users apply for attributes
sv: Inga medlemmar uppfyller attributen

en: looking for users who can be excluded from this mailing
sv: kollar efter medlemmar som kan uteslutas från denna processkö-körning

en: Found them
sv: Hittade

en: to process
sv: att bearbeta

en: No users to process for this batch
sv: Inga medlemmar att bearbeta i det här partiet

en: batch limit reached
sv: partigräns nådd

en: Message I was working on has disappeared
sv: Utskicket som jag arbetade på har försvunnit

en: Sending of this message has been suspended
sv: Sändningen av detta utskick har avbrutits

en: There have been more than 10 attempts to send to %s that have been blocked for domain throttling.
sv: Det har gjorts mer än 10 försök att sända till %s som har blockerats på grund av domänkvävning.

en: Introducing extra delay to decrease throttle failures
sv: Introducerar extra fördröjning för att minska kvävningsfel

en: %s is currently over throttle limit of %d per %d seconds
sv: %s är för närvarande över kvävningsgränsen på %d per %d sekunder

en: Sending
sv: Sänds

en: It took
sv: Det tog

en: seconds to send
sv: sekunder att sända

en: Failed sending to
sv: Misslyckades att sända till

en: not sending to
sv: sänder inte till

en: Unconfirmed user
sv: Obekräftad medlem

en: Not sending to
sv: Sänder inte till

en: already sent
sv: har redan sänts

en: Hmmm, No users found to send to
sv: Hmmm, inga medlemmar att sända till hittade

en: to send this message
sv: att sända det här utskicket

en: back to list of bounce rules
sv: tillbaks till listan över regler för avvisade utskick

en: Created By
sv: Skapad av

en: Action
sv: Handling

en: Select Status
sv: Välj status

en: Memo for this rule
sv: Anteckning för denna regel

en: related bounces
sv: liknande avvisade utskick

en: no related bounces found
sv: inga liknande avvisade utskick kunde hittas

en: and more, %d in total
sv: och fler, totalt %d

en: Please wait, upgrading your database, do not interrupt
sv: Vänligen vänta, uppgraderar din databas. Avbryt inte

en: Success
sv: Framgång

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: That rule exists already
sv: Den regeln finns redan

en: Number of %s rules: %d
sv: Antal %s-regler: %d

en: active
sv: aktiv

en: candidate
sv: kandidat

en: Bounce Regular Expressions
sv: Regular Expressions för avvisade utskick

en: No Rules found
sv: Inga regler kunde hittas

en: rule
sv: regel

en: match
sv: matcha

en: expression
sv: uttryck

en: action
sv: handling

en: tag
sv: tagg

en: order
sv: ordning

en: del
sv: ta_bort

en: with tagged rules:
sv: för taggade regler:

en: make active
sv: aktivera

en: make inactive
sv: inaktivera

en: add a new rule
sv: lägg till ny regel

en: Add new Rule
sv: Lägg till regel

en: Process Next %d
sv: Bearbeta nästa %d

en: No match
sv: Ingen matchning

en: bounces did not match any current active rule
sv: avvisade utskick matchade ingen nu aktiv regel

en: bounce matched current active rules
sv: avvisade utskick matchade nu aktiva regler

en: Go there
sv: Gå dit

en: Initialise Database
sv: Initialisera databas

en: View Clicks by URL
sv: Visa klick efter URL-adress

en: View Clicks by Message
sv: Visa klick efter utskick

en: View Opens by Message
sv: Visa öppningar per utskick

en: Domain Statistics
sv: Domänstatistik

en: invalid login from %s, tried logging in as %s
sv: ogiltig inloggning från %s, försökte logga in som %s

en: goodbye
sv: farväl

en: Running in testmode, no emails will be sent. Check your config file.
sv: Körs i testläge, inga utskick kommer sändas. Kolla din config-fil.

en: Top 50 domains with more than 5 emails
sv: Topp 50-domäner med fler än fem e-postadresser

en: confirmed
sv: bekr.

en: num
sv: antal

en: Process Next Batch
sv: Bearbeta nästa omgång

en: Hmm, duplicate entry,
sv: Hmm, dublettpost,

en: new rules found
sv: nya regler funna

en: bounces not matched
sv: avvisade utskick kunde inte matchas

en: bounces matched to existing rules
sv: avvisade utskick matchades till existerande regel

en: Name cannot be empty:
sv: Namnet får inte lämnas tomt:

en: Existing attributes:
sv: Existerande atribut:

en: Attribute:
sv: Attribut:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Name:
sv: Namn:

en: Default Value:
sv: Standardvärde:

en: Order of Listing:
sv: Listningsordning:

en: Add a new Attribute:
sv: Lägg till ett nytt attribut:

en: processqueue
sv: processkö

en: failed
sv: misslyckades

en: success
sv: framgång

en: Content
sv: Innehåll

en: Attach
sv: Bifoga

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Subject
sv: Ämne

en: Footer
sv: Fot

en: filename
sv: filnamn

en: size
sv: storl

en: file
sv: fil

en: or
sv: eller

en: email to alert when sending of this message starts
sv: e-postadresser att larma till när sändningen av det här utskicket påbörjas

en: separate multiple with a comma
sv: (separera flera med kommatecken)

en: email to alert when sending of this message has finished
sv: e-postadresser att larma till när sändningen av det här utskicket har avslutats

en: You do not have access to this page
sv: Du har inte tillgång till den här sidan

en: views
sv: visningar

en: rate
sv: takt

en: Bounced
sv: Avvisat

en: Available URLs
sv: Tillgängliga URL-adresser

en: Select URL to view
sv: Välj URL-adress att visa

en: URL Click Statistics
sv: URL-klickstatistik

en: Click Details for a URL
sv: Klickdetaljer för en URL-adress

en: firstclick
sv: förstaklicket

en: latestclick
sv: senasteklicket

en: view users
sv: visa medlemmar

en: total
sv: totalt

en: Creating tables
sv: Skapar tabeller

en: Initialising table
sv: Initialiserar tabell

en: Table already exists
sv: Tabellen finns redan

en: List for testing.
sv: Testningslista.

en: Tell us about it
sv: Berätta det för oss

en: Please make sure to read the file README.security that can be found in the zip file.
sv: Vänligen kolla så att filen README.security finns i zip-filen.

en: Please make sure to
sv: Vänligen kolla att du

en: subscribe to the announcements list
sv: prenumererar på förkunnelselistan

en: to make sure you are updated when new versions come out. Sometimes security bugs are found which make it important to upgrade. Traffic on the list is very low.
sv: för att försäkra dig om att du notifieras när nya versioner kommer ut. Ibland hittas säkerhetsbuggar som gör det viktigt att uppgradera. Trafiken på listan är väldigt lätt.

en: Continue with
sv: Fortsätt med

en: Maybe you want to
sv: Kanske vill du

en: Force Initialisation
sv: Tvinga igenom initialisering

en: Your database is out of date, please make sure to upgrade
sv: Din databas är föråldrad, vänligen uppgradera den

en: Your version
sv: Din version

en: phplist version
sv: <a href="http://www.phplist.com">phplist</a>-version

en: Database has not been initialised
sv: Databasen har inte initialiserats

en: go to
sv: gå till

en: to continue
sv: för att fortsätta

en: The new version may have fixed security issues,<br/>so it is recommended to upgrade as soon as possible
sv: Den nya versionen kan ha åtgärdade säkerhetsproblem<br/>så du rekommenderas uppgradera så fort som möjligt

en: Latest version
sv: Senaste versionen

en: View what has changed
sv: Se vad som har förändrats

en: Download
sv: Ladda ner

en: List all Users
sv: Lista alla medlemmar

en: Import Users
sv: Importera medlemmar

en: Export Users
sv: Exportera medlemmar

en: reconcileusers
sv: stäm av medlemmar

en: List and user functions
sv: Liste- och medlemsfunktioner

en: configure
sv: konfigurera

en: attributes
sv: attribut

en: Configure Attributes
sv: Konfigurera attribut

en: Control values for
sv: Kontrollera värden för

en: spage
sv: anmälningssida

en: admins
sv: administratörer

en: Add, edit and remove Administrators
sv: Lägg till, redigera och ta bort administratörer

en: adminattributes
sv: administratörsattribut

en: send
sv: sänd

en: preparesend
sv: förbered sänd

en: sendprepared
sv: sänd förberedda

en: templates
sv: mallar

en: Configure Templates
sv: Konfigurera mallar

en: messages
sv: meddelanden

en: List all Messages
sv: Lista alla utskick

en: You have set TEST in config.php to 1, so it will only show what would be sent
sv: Du har ställt in TEST i config.php till 1, så endast vad som skulle ha sänts kommer visas

en: processbounces
sv: bearbeta avvisade

en: Process Bounces
sv: Bearbeta avvisade utskick

en: View Bounces
sv: Visa avvisade utskick

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: setup
sv: ställ in

en: Setup
sv: Ställ in

en: upgrade
sv: uppgradera

en: dbcheck
sv: databaskoll

en: Check Database structure
sv: Kolla databasstrukturen

en: eventlog
sv: händelselogg

en: View the eventlog
sv: Visa händelseloggen

en: System Functions
sv: Systemfunktioner

en: cannot be empty
sv: får inte vara tomt

en: edit
sv: redigera

en: Create New Rule based on this bounce
sv: Skapa ny regel baserad på detta avvisade utskick

en: Date
sv: Datum

en: Comment
sv: Kommentar

en: Header
sv: Utskickshuvud

en: Body
sv: Utskickskropp

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Contributors
sv: Medarbetare

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Translations
sv: Översättningar

en: The developers wish to thank the many contributors to this system, who have helped out with bug reports, suggestions, donations, feature requests, sponsoring, translations and many other contributions.
sv: Utvecklarna vill tacka de otaliga medarbetare till det här systemet som har hjälpt till med buggrapporter, förslag, donationer, funktionsförslag, sponsring, översättningar och mycket annat.

en: Portions of the system include
sv: Delar av systemet inkluderar

en: List of Administrators
sv: Lista över administratörer

en: No Access
sv: Tillgång nekas

en: Edit Administrator
sv: Redigera administratör

en: Add a new Administrator
sv: Lägg till ny administratör

en: Password
sv: Lösenord

en: hidden
sv: gömt

en: Login Name
sv: Inloggningsnamn

en: You do not have enough priviliges to view this page
sv: Du har inte tillräckliga privilegier för att se den här sidan

en: Add a user
sv: Lägg till en medlem (ange e-postadress)

en: Add
sv: Lägg till

en: Members of
sv: Medlemmar i

en: Users found, click add to add this user
sv: medlemmar hittades, klicka på &quot;Lägg till&quot; för att lägga till den här medlemmen

en: No user found with that email
sv: Ingen medlem hittades med den e-postadressen

en: add user
sv: Lägg till medlem

en: Inserting user
sv: Infogar medlem

en: Tag all users in this page
sv: Kryssa för alla medlemmar på den här sidan

en: Members
sv: Medlemmar

en: from this list
sv: från den här listan

en: Move
sv: Flytta

en: Copy
sv: Kopiera

en: Nothing
sv: Ingenting

en: do it
sv: gör det

en: done
sv: färdig

en: are you sure you want to delete all unidentified bounces older than 2 months
sv: är du säker på att du vill ta bort alla oidentifierade avvisade utskick som är äldre än två månader gamla

en: are you sure you want to delete all bounces older than 2 months
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla avvisade utskick som är äldre än två månader

en: Delete all
sv: Ta bort alla

en: message
sv: meddelande

en: List Bounce Rules
sv: Lista regler över avvisade utskick

en: Check Current Bounce Rules
sv: Kolla nuvarande regler för avvisade utskick

en: You have already defined bounce rules in your system.      Be careful with generating new ones, because these may interfere with the ones that exist.
sv: Du har redan definierat regler för avvisade utskick i ditt system.     Var försiktig med att skapa nya då de kan störa de som redan finns.

en: Generate Bounce Rules
sv: Skapa regler för avvisade utskick

en: List Membership
sv: Listmedlemskap

en: When they subscribed to
sv: Anmälningsdatum till

en: Export
sv: Exportera

en: add_list
sv: Lägg till en lista

en: Please enter details of the remote Server
sv: Vänligen ange detaljer för den externa servern

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Database Name:
sv: Databasnamn:

en: Table prefix:
sv: Tabellprefix:

en: Usertable prefix:
sv: Medlemstabellprefix:

en: select_lists
sv: Välj listor som e-postadresser ska läggas till i

en: Mark new users as HTML:
sv: Markera nya medlemmar som HTML-mottagare:

en: Overwrite Existing:
sv: Skriv över befintliga:

en: continue
sv: Fortsätt

en: Making connection with remote database
sv: Ansluter till extern databas

en: cannot connect to remote database
sv: kan inte ansluta till extern databas

en: Getting data from
sv: Hämtar data från

en: Remote version is
sv: Extern version är

en: Remote version has
sv: Extern version har

en: Copying lists
sv: Kopierar listor

en: exists locally
sv: finns lokalt

en: created locally
sv: skapades lokalt

en: Remote list
sv: Extern lista

en: not created
sv: skapades inte

en: Copying attributes
sv: Kopierar attribut

en: Copying users
sv: Kopierar medlemmar

en: Error, no mapped attribute for
sv: Fel, inga länkade attribut för

en: Error, no local list defined for
sv: Fel, ingen lokal lista definierad för

en: new users
sv: nya medlemmar

en: and
sv: och

en: existing users
sv: befintliga medlemmar

en: Title of this set of lists
sv: Rubrik för den här listuppsättningen

en: Please indicate how often you want to receive messages
sv: Vänligen indikera hur ofta du vill ta emot meddelanden

en: General Information
sv: Allmän information

en: Title
sv: Rubrik

en: default
sv: standard

en: Thank you page
sv: Tacksida

en: Text for Button
sv: Knapptext

en: HTML Email choice
sv: HTML-e-postval

en: Don't offer choice, default to <b>text</b>
sv: Erbjud inga val, standard <b>text</b>

en: Don't offer choice, default to <b>HTML</b>
sv: Erbjud inga val, standard <b>HTML</b>

en: Offer checkbox for text
sv: Erbjud kryssruta för text

en: Offer checkbox for HTML
sv: Erbjud kryssruta för HTML

en: Radio buttons, default to text
sv: Radioknappar, standard: text

en: Radio buttons, default to HTML
sv: Radioknappar, standard: HTML

en: Display Email confirmation
sv: Visa e-postbekräftelse

en: Display email confirmation
sv: Visa e-postbekräftelse

en: Don't display email confirmation
sv: Visa inte e-postbekräftelse

en: Message they receive when they subscribe
sv: Meddelande som medlemmar får efter de anmält sig

en: Message
sv: Meddelande

en: Message they receive when they confirm their subscription
sv: Meddelande sommedlemmar får efter de bekräftat sin anmälan

en: Select the attributes to use
sv: Välj attribut att använda

en: Check this box to use this attribute in the page
sv: Kryssa i den här rutan för att använda det här attributet på sidan

en: Select the lists to offer
sv: Välj listor att erbjuda

en: No lists available, please create one first
sv: Inga listor tillängliga, vänligen skapa en först

en: Owner
sv: Ägare

en: default login is
sv: Standardinloggningsnamnet är

en: with password
sv: med lösenord

en: In order to login, you need to enable cookies in your browser
sv: För att logga in måste din webbläsare tillåta kakor

en: subject
sv: ämne

en: Add new admin
sv: Lägg till ny administratör

en: Admin added
sv: Administratör tillagd

en: Administrators
sv: Administratörer

en: found
sv: hittad(e)

en: Find an admin
sv: Hitta en administratör

en: Show
sv: Visa

en: Import list of admins
sv: Importera lista över administratörer

en: name
sv: Namn

en: delete bounce
sv: ta bort avvisat utskick

en: very little time
sv: väldigt kort tid

en: Sleeping for 20 seconds, aborting will quit
sv: Har sovit i 20 sekunder, avbryter och kommer avsluta

en: We have been waiting too long, I guess the other process is still going ok
sv: Vi har väntat för länge, så jag antar att den andra processen fortfarande går på bra

en: Order
sv: Ordning

en: Import emails from IMAP folders
sv: Importera e-postadresser från IMAP-mappar

en: can't connect
sv: kan inte ansluta

en: imap_getmailboxes failed
sv: imap_getmailboxes misslyckades

en: Please enter details of the IMAP account
sv: Vänligen ange detaljer för IMAP-kontot

en: User
sv: Medlem

en: Select the headers fields to search
sv: Välj huvudfälten som ska sökas genom

en: Mark new users as HTML
sv: Markera nya medlemmar som HTML-mottagare

en: If you check
sv: Om du kryssar för

en: information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
sv: kommer information om en medlem i databasen ersättas av den importerade informationen. Medlemmar matchas genom deras e-postadresser.

en: Only use complete addresses
sv: Använd endast fullständiga adresser

en: addresses that do not have a real name will be ignored. Otherwise all emails will be imported.
sv: kommer adresser som inte har riktiga namn ignoreras. Annars kommer alla e-postadresser importeras.

en: If you choose
sv: Om du väljer

en: send notification email
sv: sänd notifieringsmeddelande

en: the users you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
sv: kommer medlemmarna som du lägger till skickas en bekräftelseförfrågan för anmälan som de måste svara på. Detta rekommenderas då det identifierar ogiltiga e-postadresser.

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email&nbsp;
sv: Sänd&nbsp;notifierings-&nbsp;meddelande&nbsp;

en: Use one attribute for name
sv: Använd ett attribut för namn

en: Use two attributes for the name
sv: Använd två attribut för namn

en: Attribute one
sv: Attribut ett

en: Create Attribute
sv: Skapa attribut

en: Attribute two
sv: Attribut två

en: Cannot continue
sv: Kan inte fortsätta

en: Process Selected Folders
sv: Bearbeta valda mappar

en: Processed
sv: Bearbetade

en: folders and
sv: mappar och

en: unique emails found
sv: unika e-postadresser hittades

en: All the emails already exist in the database and are members of the
sv: Alla e-postadresser fanns redan i databasen och är medlemmar i

en: emails already existed in the database
sv: e-postadresser fanns redan i databasen

en: Invalid Emails found.
sv: Ogiltiga e-postadresser hittades.

en: These records were added, but the email has been made up. You can find them by doing a search on
sv: Dessa poster lades till men e-postadressen har hittats på. Du kan hitta dem genom att söka efter

en: No emails found
sv: Inga e-postadresser hittades

en: Please select a message to display
sv: Vänligen välj ett meddelande att visa

en: Attachments for this message
sv: Bifogade filer för det här utskicket

en: No attachments
sv: Inga bifogade filer

en: Filename
sv: Filnamn

en: Size
sv: Storlek

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: None yet
sv: Inga än

en: List is Active
sv: Listan är aktiv

en: List is not Active
sv: Listan är inaktiv

en: Resend
sv: Sänd

en: key
sv: nyckel

en: Reconcile Subscribers
sv: Stäm av medlemmar

en: Available Messages
sv: Tillgängliga utskick

en: Entered
sv: Anmäld

en: Sent
sv: Sänt

en: Entries
sv: Poster

en: firstview
sv: förstvisat

en: lastview
sv: senastvisat

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: draft
sv: utskick

en: static
sv: statisk

en: Requeuing
sv: Återköar

en: Viewed
sv: Visat

en: Unique Views
sv: Unika visningar

en: Clicks
sv: Klick

en: Time to send
sv: Tidpunkt för sändning

en: both
sv: både och

en: Edit
sv: Redigera

en: View
sv: Visa

en: Events
sv: Händelser

en: No events available
sv: Inga händelser tillgängliga

en: Exclude filter
sv: Uteslut filter

en: page
sv: sida

en: Email is blacklisted, so request for confirmation has been sent.
sv: Medlemmen är svartlistad, så bekräftelsebegäran har sänts.

en: If user confirms subscription, they will be removed from the blacklist.
sv: Om medlemmen bekräftar prenumerationen kommer de tas bort från svartlistan.

en: Deleted
sv: Borttagen

en: subscribe pages
sv: Anmälningssidor

en: title
sv: rubrik

en: owner
sv: ägare

en: not active
sv: inaktiv

en: Resending confirmation request to
sv: Återsänder bekräftelsebegäran till

en: user found
sv: medlem hittad

en: no user found
sv: inga medlemmar hittad

en: unable to find original email
sv: kunde inte hitta ursprungligt e-post

en: and before
sv: och före

en: Trying to merge duplicates
sv: Försöker sammanfoga dubbletter

en: Don't know how to
sv: Vet inte hur

en: Cleaning some user tables of invalid entries
sv: Rensar några medlemstabeller från ogiltiga poster

en: entries apply
sv: poster matchades

en: in the database
sv: finns i databasen

en: -All-
sv: -Alla-

en: Click here
sv: Utför

en: Date they signed up after
sv: Anmälda efter

en: Date they signed up before
sv: Anmälda före

en: Members of this list
sv: Denna listas medlemmar

en: List name
sv: Listnamn

en: Order for listing
sv: Listningsordning:

en: List Description
sv: Listbeskrivning:

en: Save
sv: Spara

en: clickrate
sv: Klicktakt

en: Click Details for a Message
sv: Klickdetaljer för ett utskick

en: Message Click Statistics
sv: Utskicksklickstatistik

en: error
sv: fel

en: Main Page
sv: Startsida

en: about
sv: om

en: All Active Lists
sv: Alla aktiva listor

en: start a new message
sv: påbörja ett nytt utskick

en: Choose an existing draft message to work on
sv: Välj ett befintligt utskicksutkast att jobba på

en: entered
sv: angiven

en: age
sv: ålder

en: delete all
sv: ta bort alla

en: The campaign will go to users who are a member of the lists above,     unless they are a member of one of the lists you select here.
sv: Utskicket kommer skickas till medlemmar som är medlemmar i listorna ovan,  om de inte är medlem i någon av listorna som du väljer här.

en: Invalid Request
sv: Ogiltig förfrågan

en: User Click Statistics
sv: Medlemsklickstatistik

en: User Click Details for a URL in a message
sv: Medlemsklickdetaljer för en URL-adress i ett utskick

en: User Click Details for a message
sv: Medlemsklickdetaljer för ett utskick

en: User Click Details for a URL
sv: Medlemsklickdetaljer för en URL-adress

en: User Click Details for a Message
sv: Medlemsklickstatistik för ett utskick

en: User Click Details
sv: Medlemsklickdetaljer

en: No template have been defined
sv: Inga mallar har definierats.

en: Existing templates
sv: Befintliga mallar

en: Add new Template
sv: Lägg till ny mall

en: No such template
sv: Inga sådana mallar

en: Images stored
sv: Bilder lagrade

en: No images found
sv: Inga bilder hittade

en: Image
sv: Bild

en: does not exist
sv: finns inte

en: No Title
sv: Ingen rubrik

en: Template saved
sv: Mall sparad

en: Images
sv: Bilder

en: Below is the list of images used in your template. If an image is currently unavailable, please upload it to the database.
sv: Nedan finns listan över bilder som används i din mall. Om en bild är tillfälligt otillgänglig, vänligen uppdatera den till databasen.

en: Image name:
sv: Bildnamn:

en: Save Images
sv: Spara bilder

en: Template does not contain local images
sv: Mallen innehåller inga lokal bilder

en: Some errors were found, template NOT saved!
sv: Några fel påträffades, mallen sparades INTE!

en: List of Templates
sv: Lista över mallar

en: Title of this template
sv: Mallrubrik

en: Content of the template.
sv: Mallinnehåll

en: You can upload a template file or paste the text in the box below
sv: Du kan ladda upp en mallfil eller klistra in texten i rutan nedan

en: Template file.
sv: Mallfil

en: Check that all links have a full URL
sv: Kolla så att alla länkar har fullständiga URL-adresser

en: Check that all images have a full URL
sv: Kolla så att alla bilder har fullständiga URL-adresser

en: Check that all external images exist
sv: Kolla så att alla externa bilder finns
